Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bojují proti průmyslové zóně

Cvikov - Několik let plánovaná výstavba průmyslové zóny ve Cvikově nikomu nevadila až do doby, než se skutečně začalo něco dít.

8.3.2008
SDÍLEJ:

Starosta Ivo Čeřovský ukazuje na místo, kde vyroste průmyslová zónaFoto: Deník/Petr Jeník

Několik let plánovaná výstavba průmyslové zóny ve Cvikově nikomu nevadila až do doby, než se skutečně začalo něco dít.
Stejně jako ve většině případů je mnoha lidem naprosto lhostejné, co se v jejich okolí plánuje. Ovšem jen do doby, než se to dotkne jich samotných. Přesně tak tomu je i v případě cvikovské průmyslové zóny. Město o výstavbě průmyslové zóny mluví mnoho let a počítá s ní také v územním plánu, který vznikl v roce 2003 a ani při jeho zpracování žádné negativní ohlasy od lidí město nezaznamenalo.
Když však nyní našlo zájemce o výstavbu výrobních a skladovacích hal a schválilo prodej pozemků, začali se lidé z okolí hlasitě ozývat. Sepsali petici proti výstavbě, odevzdali ji správě Chráněné krajinné oblasti Lužické hory a ta výstavbu předběžně zakázala.
„CHKO se k problému postavilo k mému překvapení velice negativně. Překvapilo mě především to, že při tvorbě územního plánu neměla CHKO žádné námitky, a nyní, když přišlo na lámání chleba, jsou takto striktně proti,“ říká starosta města Ivo Čeřovský.

„Vedení města by mělo sledovat zájmy celé obce a neustupovat hlasům některých jednotlivců, kteří léta mlčí a teprve, když se to dotkne jich samotných, tak se začínají bránit. Vyvolali jsme proto další jednání mezi městem a pracovníky CHKO, kteří celou věc na základě dalších podkladů od investorů budou opětovně odborně posuzovat,“ dodává. Zájmem celé obce jsou podle něj především přibližně čtyři stovky pracovních míst, které by v průmyslové zóně měly firmy vytvořit.
„V územním plánu se s průmyslovou zónou vůbec nepočítá. Pozemky, které chce město pro tyto účely využít, jsou vedeny jako smíšené neobytné území, což v žádném případě není průmyslová zóna,“ vysvětluje jeden ze signatářů petice Jiří Walter, který bydlí několik metrů od plánované výstavby. „Na takovém místě by měla vzniknou malovýroba a nikoli obří haly. Také zeleň, která by měla od výrobních hal obytnou část chránit, z plánů zmizela a místo ní je naplánovano parkoviště pro kamiony,“ pokračuje. Obyvatele ze sousedství také podle něj rozzlobil fakt, že je město o svém plánu oficiálně vůbec neinformovalo a že celou věc neprojednali ani na komisi životního prostředí.
Všechny tyto námitky však starosta města vyvrací. „V územním plánu je sice uvedeno smíšené neobytné území, ale to průmyslovou zónu nevylučuje. Nehledě na to, že už při projednávání plánu se o průmyslové zóně mluvilo od začátku,“ brání se starosta Ivo Čeřovský. „Aby se předešlo jakýmkoli pochybnostem o povinné zeleni a jiných ekologických pravidlech, požádali jsme CHKO o další prozkoumání a oni nám vyhověli. Pravda není ani to, že bychom obyvatele o plánech neinformovali. Všechny zápisy z rady města i z jednání zastupitelů jsou podle zákona na úřední desce města, na internetových stránkách města i v městském zpravodaji,“ říká starosta na závěr.
Jiří Walter však starostovi oponuje: „Při projednávání územního plánu jsem působil jako městský zastupitel i radní. O žádné průmyslové zóně nebyla tehdy řeč. Naopak jsem upozorňoval, že území je v CHKO Lužické hory a sousedí s významným biokoridorem. To už v minulosti zabránilo například i pořádání skautského tábora, což je určitě menší zlo než průmyslová zóna.“

Autor: Petr Jeník

8.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Pohádka Johna Shockleeho je pozitivní, inspirativní a zábavná, o tom, že žít své sny lze v jakémkoliv věku.

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Liberecký kraj - V Libereckém kraji postavilo kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny celkem 24 stran. Devět z nich, tedy 32 procent, má v čele ženu. Z pohledu genderové politiky jsme tak na tom nejlépe z celé republiky

Případ uniklého formaldehydu řeší policie

Česká Lípa – Incident, při kterém se dvě ženy nadýchaly nebezpečné látky, převzali policisté.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení