ČTK to řekl starosta Zdeněk Hlinčík (Volba pro Stráž). Stavět se má v lokalitě bezprostředně sousedící se 190hektarovým areálem odkaliště, které se využívá při sanaci chemické těžby uranu.

„Zásadně nesouhlasíme s výstavbou a provozováním logistického megacentra, na pozemku 35 hektarů má být vystavěno pět skladových hal o celkové zastavěné ploše 16 hektarů," uvádějí autoři petice, pod níž je podepsáno 332 lidí zejména z jiných obcí, ale i Prahy nebo Liberce.

Autoři petice se obávají výrazného zvýšení dopravy, exhalací a prašnosti, ohrožení statiky domů kolem silnic a zhoršení bezpečnosti provozu kvůli stovkám kamionů, které podle nich budou obcemi projíždět. To investor odmítá.

„Petici jsme zaznamenali již při jejím vzniku, i z tohoto důvodu jsme projekt plánované průmyslové zóny představili všem starostům a starostkám mikroregionu Podralsko, protože těchto obcí se nejvíce dotýká. Mýtem je, že má v dotčené lokalitě vyrůst obří logistický areál. V blízkosti území není potřebná infrastruktura jako například dálnice nebo železniční koridor, proto zde musí být převážně průmyslové výrobní závody," sdělil Petr Syrovátko jr., předseda představenstva společnosti DERVENTARE. Firmě personálně propojené s libereckou skupinou SYNER Group pozemky patří.

Společnost PVO ze Zákup je dnes údajně jediným výrobcem kompletního papírového masopustního a karnevalového sortimentu v celé Evropě.
Mávátka na prvního máje dělali v Zákupech. Dnes je firma unikátní obřími maskami

„Cílem zóny je postupně začít nahrazovat místního významného zaměstnavatele - Státní podnik DIAMO, který avizuje postupný útlum své činnosti a propouštění," doplnil Syrovátko jr. První pracovní příležitosti by podle něj měla zóna nabídnout v roce 2028, po dokončení všech etap v roce 2031 by podle investora měla zóna zaměstnávat až 1800 lidí. Projekt kromě jiného počítá s možností výroby zeleného vodíku, ukládání elektřiny, zadržování vody v krajině a podporou biodiverzity.

S možností využití lokality pro průmysl počítá i Liberecký kraj, lokalita Na Americe je jedním z území vhodných pro potenciální investory. Průmyslová zóna o rozloze bezmála 57 hektarů je vymezena v platném územním plánu sídelního útvaru Stráž - Hamr na Jezeře, zatím je podle údajů z kraje vedena v územní rezervě a tvoří ji zelené plochy a les.

„Pozemky firmě patří, my jsme jim tam prodali asi 1600 metrů, byla to cesta uprostřed," doplnil starosta. Město a firma se dohodly na spolupráci při přípravě a realizaci zóny, projekt si vyžádá změnu územního plánu.