Z téměř stovky adeptů o trofej Českolipský výrobek roku porotě učaroval jahodový extra džem s bezovým květem. Díky svému umu se historicky první držitelkou tohoto ocenění stala Michaela Bílková z České Lípy. V prvním ročníku soutěže zvítězil její džem, který Bílková prodává pod značkou „Moje marmeláda“, v konkurenci 26 výrobců a 98 produktů.

„Vytřela nám džemem zrak, byl neuvěřitelně dobrý, nepřeslazený, skvělý. A na tom jsme se zcela shodli, i když původně jsme každý asi měl nějakého jiného favorita,“ řekl jeden z porotců Vít Černý. „Dobré byly i uzeniny z Brniště. Líbil se mi pěkný design dřevěného stojanu na kola,“ dodal Černý.

Na slavnostním vyhlášení, které proběhlo ve vile Hrdlička v České Lípě, vítězka obdržela plaketu s oceněním, samolepky s logem soutěže k nalepení na výrobek a šek na 20 tisíc korun. „Mám z ocenění obrovskou radost, nečekala jsem, že bych mohla v takové konkurenci obstát. A třešničkou na dortu je, že jsem vyhrála v České Lípě, odkud jsem,“ řekla Bílková bezprostředně po vyhlášení vítězů jednotlivých kategorií.

Snaha podpořit regionální výrobce

Hlavním cílem nové soutěže Českolipský výrobek roku je podle mluvčí města Kristýny Kňákal Brožové mediální i finanční podpora místních regionálních výrobců a podpora cestovního ruchu na Českolipsku. Není tedy náhodou, že soutěž město vyhlásilo letos v dubnu prostřednictvím svého Regionálního turistického informačního centra. Určena byla pro všechny fyzické a právnické osoby, které mají sídlo nebo provozovnu na území obce s rozšířenou působností Česká Lípa.

„To znamená, že se do soutěže mohli přihlásit všichni výrobci, kteří působí v Mimoni, Ralsku, Zákupech, Stráži, Žandově, Dubé, Doksech a v obcích poblíž těchto měst,“ upřesnila Kňákal Brožová.

Podnikatelé své výrobky přihlašovali do 30. června, a to v kategoriích potravinářské výrobky, řemesla a umělecké výrobky, oděvní a textilní tvorba a ostatní.

Radost ze soutěže měla také starostka České Lípy Jitka Volfová. Jak zdůraznila, radnice by ráda s výrobci spolupracovala i v budoucnu. Na akcích města by například mohli výherci soutěže zdarma prodávat své produkty.

„Výrobky od přihlášených soutěžících bychom pak chtěli prodávat v nově zrekonstruovaném infocentru,“ uvedla starostka.

O vítězi rozhodla odborná porota, ve které zasedli ředitelka střední odborné školy a středního odborného učiliště 28. října Česká Lípa Hana Kubátová Ortová, organizátor farmářských trhů v České Lípě Libor Uhlík, ředitel střední průmyslové školy Česká Lípa Petr Veselý, fotograf Vít Černý a radní pro kulturu, sport a cestovní ruch Michal Prokop.

Michaela Bílková, Moje marmeláda, Česká Lípa (ovocné džemy) – vítězka potravinářské kategorie a absolutní vítězka
Lenka Košnarová, Česká Lípa (látkové panenky) - vítězka textilní kategorie
Karel Jindra, Česká Lípa (dřevěné držáky kol) – vítěz řemeslné kategorie