Stejně jako loni tak i letos se v České Lípě narodilo vůbec první miminko v celém Libereckém kraji. 1. ledna v 10:47 hodin přišel na svět Kristián Pešek. „Je to naše první dítě. Na jménu jsme se téměř shodli ihned, jak pro kluka, tak i pro holku,“ sdělil šťastný otec Luděk Pešek. Pro jméno Kristián je prý inspiroval stejnojmenný prvorepublikový film. „Rodili jsme v České Lípě, protože je to pro nás nejbližší porodnice a manželka tady navíc má i kamarádku paní doktorku,“ podotkl Pešek. Kvůli dlouhodobě uzavřené porodnici v Rumburku využívá řada rodiček právě porodnici v České Lípě.

Rodičům Kateřině a Luďkovi ze Starých Křečan přijel ve čtvrtek pogratulovat hejtman Libereckého kraje Martin Půta i jeho náměstkyně a starostka města Jitka Volfová. Ta přivítala i prvního občánka České Lípy, kterým se stal Tobias Biegel. Narodil se 2. ledna v 6:55 hodin, vážil 2840 gramů a měřil 50 centimetrů. Mamince Renatě předala starostka jako dárek květinu a poukaz na nákup dětského oblečení v hodnotě 5 000 korun. Mezi gratulanty nechyběli ani zástupci nemocnice v čele s ředitelem Pavlem Markem.

Požár zimní zahrady Holany.
Na Nový rok hasiči v Libereckém kraji řešili ruku v mixéru i požár stromu

První chlapeček i holčička narození v Libereckém kraji dostali od hejtmana pamětní zlatý dukát, šeky na 5000 korun a balíček kosmetiky pro miminko. První narozenou holčičkou v kraji byla Kateřina, která přišla na svět na Nový rok ve 12:45 v jilemnické nemocnici. Prvním novorozencem, který má trvalé bydliště na území Libereckého kraje, je také chlapec. Radovali se z něj v Jablonci nad Nisou. Jmenuje se Teodor Dlouhý a jeho rodiče do tamní porodnice přijeli ze Stráže nad Nisou. Teodor se narodil přesně ve 14:23 hodin a vážil 3 575 gramů a měřil 51 centimetrů. Podle mluvčí jablonecké nemocnice Petry Hybnerové se v tamní porodnici narodily během silvestra tři děti.

„Poslední miminko roku 2019 přišlo na svět těsně před půlnocí a je to chlapeček,“ uvedla Hybnerová. Jak informovala, v uplynulém roce se narodilo v tamní porodnici 1 552 dětí. Chlapců bylo loni 786 a dívek 766, dvojčat 7. Nejtěžším dítětem narozeným v loňském roce je chlapeček, který vážil 5,27 kg a měřil 56 cm. „Pět dětí se narodilo mimo porodní sál, v sanitce nebo autě, když rodiče nestihli dojet do porodnice. Rodičce běžel pomoci buď zdravotnický personál z naší nemocnice, pokud byla maminka už v areálu, nebo zasahovala zdravotnická záchranná služba,“ popsala Petra Hybnerová.

Častými jmény pro novorozence z Jablonce nad Nisou jsou Natálka, Rozárka, Eliška, Ema, z klučičích jmen Adam, vrací se však jména jako František či Antonín. „Moderní se začíná stávat Stela,“ řekla mluvčí nemocnice.

Ilustrační foto.
Silvestr: Alkohol, exploze pyrotechniky, rvačky

Nejdéle čekali na první miminko roku v Krajské nemocnici v Liberci. Malý Samuel se narodil 1. ledna v 19:27 hodin, vážil 3090 g a měřil 50 cm. V liberecké nemocnici se za uplynulý rod narodilo přes 1 600 dětí.

Českolipskou porodnici si v loňském roce vybralo 1150 rodiček. Na svět tu v roce 2019 přišlo 1165 dětí. „Kluci pak výrazně porazili holčičky, za uplynulý zde vykouklo na svět celkem 627 kluků a 538 holčiček,“ dodala mluvčí českolipské nemocnice Kateřina Amrichová.