Starší děti, které už mají chod školy v malíčku, prakticky nečeká nic nového. Úplně nový svět se ale otevírá těm šestiletým. Dnešek, pondělí 1. září, byl a je totiž jejich prvním školním dnem.

Nejvíce rodičů či příbuzných vybavených fotoaparáty dnes doprovodilo své ratolesti k českolipské základní škole Špičák. Největší škola na Českolipsku totiž pro prvňáky otevírá hned pět nových tříd. Školáky navíc přivítala kompletně opravená, zateplená budova s novými plastovými okny a dveřmi.

„Do dvaadvaceti tříd českolipských základních škol by mělo podle údajů ze zápisu nastoupit dohromady 535 žáků. Je to přitom o 96 více než loni," uvedla českolipská mluvčí Kristýna Brožová.

Prvňáčky přišli první den ve škole přivítat také zástupci města. Do každé třídy přinesli tašku plnou dárků – pastelek, reflexních přívěsků, omalovánek, ale také poukázek na návštěvu bazénu a Centra textilního tisku.

Na ostatních, hmotnějších dárcích, město pracovalo zejména o prázdninách. V ZŠ Pátova mají novou podlahu v tělocvičně a vyměněná okna, nová plastová okna pak mají také v ZŠ Moskevská a Šluknovská, v ZŠ Sever mají novou střechu, v ZŠ Slovanka mají kompletně novou tělocvičnu, v ZŠ Partyzánská mají nová světla a v ZŠ Jižní vznikly dvě nové třídy pro předškolní děti.

Město samozřejmě nezapomnělo ani na své mateřské školy, v MŠ Eliášova mají nová okna a v MŠ Východní zase nové sociální zařízení. Celkově město na opravy a rekonstrukce v nejrůznějších českolipských základních školách utratilo přes 10 milionů korun.

Mírný nárůst prvňáčků zaznamenali také v Novém Boru. Svou první cestu do školy si tam dnes prožijlo 160 dětí. Dvaaosmdesát z nich přivítali na Základní škole U Lesa, čtyřiapadesát na Základní škole náměstí Míru a zbylých čtyřiadvacet v Arnultovicích.

Stále větší oblibě se hlavně v posledních letech těší také přípravné třídy, které pro děti z mateřinek znamenají symbolický předstupeň opravdové školy. Malí žáčci v přípravce například poprvé okusí zvuk školního zvonění, během čtyřhodinového vyučování budou pomalu poznávat školní režim a neminou je taani domácí úkoly.

Dvě takové třídy pro sedmadvacet dětí otevírá Základní škola Špičák v České Lípě. Jednu potom najdeme v Novém Boru na ZŠ náměstí Míru.

Čím budu. Ptali jsme se nových prvňáčků z Českolipska.