Děti se šálami a čepicemi byly jediné, kdo měl z pondělní sněhové nadílky radost. Na ulicích pěší balancovali na uklouzaném sněhu, před domy se shrnoval první sníh. Činili se silničáři. Noční nadílka na mnoha místech v regionu ztížila dopravu. Každoroční klasikou jsou především obtíže řidičů kamionů na Šébru. Ti měli potíže ale především na děčínské straně kopce.

Ke zranění nedošlo

Na té českolipské sice kamion vyjel mimo vozovku, ale v dopravě nepřekážel. Komplikace nastaly od půl deváté do deseti dopoledne, kdy nákladní vůz vyprošťovali a doprava byla po tuto dobu omezená.

„Nehoda vlivem špatné sjízdnosti vozovky byla hlášena mezi Liběchovem a Bukovcem, směrem na Mělník,“ řekla k situaci na silnicích českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková a doplnila, že nehoda blokovala provoz kolem desáté dopoledne.

Celkem bylo za pondělí hlášeno šest dopravních nehod, které lze přičíst na vrub špatnému počasí a řidičům, kteří nepřizpůsobili jízdu podmínkám na komunikacích. Hlášené kolize se neobešly bez hmotných škod, zato se obešly bez zranění.

Klid mají i lékaři. „Zatím jsme na chirurgické ambulanci nezaznamenali žádný nápor polámaných chodců, kteří neudrželi balanc kvůli uklouzanému sněhu a špatné schůdnosti,“ řekl Petr Pokorný, mluvčí českolipské nemocnice.

Silnice jsou sjízdné

„Od časného pondělního rána jezdila nejen na Českolipsku vozidla s nástavbou a zajišťují chemický posyp,“ poukázal na včasnou práci silničářů Pavel Pospíšil, hlavní dispečer Krajské správy silnic Libereckého kraje. Ráno bylo na silnicích od třech do pěti centimetrů sněhu, který během dne postupně odtával. Problémy řešili silničáři na silnici mezi Bělou pod Bezdězem a Jestřebím a také na silnici I/9, na pověstném Šébru.

„Ošetřovali jsme silnice především ve vyšších polohách, například v okolí Dolního Prysku nebo Mařenic,“ dodal Pospíšil. Chemické ošetření silnic se provádí chloridem sodným nebo vápenatým a následně se zkrápí solí rozpuštěnou ve vodě.

V úterý byly během dne všechny silnice v Libereckém kraji sjízdné se zvýšenou opatrností. "Silnice I. tříd jsou ošetřeny chemickým posypem, jsou holé a mokré a ve vyšších polohách se objevují zbytky rozbředlého sněhu. Na silnicích II. a III. třídy se místy vyskytuje vrstva zledovatělého sněhu krytá posypem, od vyšších poloh vrstva nového sněhu krytá posypem," informoval Pavel Pospíšil.

Sněhu přibude

„Zvlhčená sůl se přilepí k silnici a projíždějící vozidla ji z komunikace neodstraní,“ upřesnil Pavel Pospíšil. V současnosti na silnicích Českolipska nepanuje kalamitní stav. Ten se vyhlašuje ve spolupráci s Policií České republiky ve chvíli, kdy silničáři nejsou schopni udržet sjízdnost vozovek.

Meteorologové sice pro dnešní a zítřejší den předpovídají místy slabé sněžení a denní teploty až mínus sedm stupňů. Po další dny by měly dopravu zpestřit mrznoucí mlhy a také vydatnější sněžení.

Autor: Tomáš Mařas