Výstavba cyklostezky sv. Zdislavy má jasný cíl. „Hlavní je odvést cyklisty z frekventované silnice I/13 a I/9 mezi Libercem a Děčínem," uvedl krajský ředitel Lesů ČR z Liberce Ludvík Řičář.

CYKLODEN BUDE V SOBOTU

První úsek stezky, který měří 3,2 kilometru, přišel státní podnik Lesy ČR na 13 milionů korun. U příležitosti otevření proběhne v sobotu 6. května cykloden plný soutěží pro celé rodiny. Program začne v 10 hodin na začátku cyklostezky u hájovny v novoborské části Arnultovice.

Na projektu se podílejí obce Nový Bor, Svor, Cvikov, Kunratice u Cvikova, Velký Valtinov, Jablonné v Podještědí a Rynoltice. Další úsek povede ze Svoru do Jablonného v Podještědí. Po dokončení by stezka měla měřit 38 km a celkové náklady přesáhnou 200 milionů korun.

„Trasa je určená chodcům, cyklistům a in-line bruslařům. Využije ji také lesní technika při naší hospodářské činnosti," dodal Řičář.

ZÁŠTITA DOMINIKA DUKY

Nad cyklostezkou převzal před třemi lety záštitu kardinál Dominik Duka. „Přál bych si, aby vzájemná spolupráce měst, obcí a dalších subjektů na cyklostezce svaté Zdislavy byla završena zdárně uskutečněným dílem a pokračovala i poté na dalších, podobně užitečných projektech," uvedl tehdy kardinál Dominik Duka.

Stezka prochází krajem svaté Zdislavy, české šlechtičny, léčitelky a ochránkyně chudých, která ve 13. století žila na Lemberku a zasloužila se o vznik dominikánského kláštera či baziliky v Jablonném v Podještědí. Je také patronkou Libereckého kraje.