Zaplněný kostel sv. Petra a Pavla v Prysku si po mnoha letech opět poslechl zvuk vzácných barokních varhan. Nástroj z poloviny 18. století se mohl rozeznít díky nákladné renovaci, kterou finančně podpořil Česko – německý fond budoucnosti.
Slavnostní mše k znovuvysvěcení varhan přilákala v sobotu v podvečer do kostela několik desítek místních obyvatel, ale i nemálo německých rodáků. Vysvěcení nástroje se ujal litoměřický biskup Mons. Pavel Posád.
“Podle varhaníků je to skutečně kvalitní koncertní nástroj, a proto bychom tu chtěli v budoucnu pořádat varhanní koncerty a pokud se nám podaří sehnat prostředky, tak třeba i festival varhanní hudby,“ řekl Lukáš Ondráček ze Sdružení na záchranu kostela sv. Petra a Pavla.
Na opravě barokního nástroje se pracovalo několik měsíců. Kromě varhan prochází v posledních letech rekonstrukcí celý kostel v Horním Prysku, jehož historie sahá na začátek osmnáctého století. Kostel se již pyšní novou střechou, elektroinstalací a také částečné obnovenou fasádou. „Věříme, že pokud se podaří z ministerstva kultury získat dotaci, tak bude mít v příštím roce kostel kompletně nový kabát,“ dodal starosta Prysku Jan Sviták.
Nemalým dílem se na obnově jedné z nejcennějších barokních památek Českolipska i Libereckého kraje podílí i návštěvníci kostela. Sdružení na záchranu kostela již čtvrtým rokem pořádá veřejnou sbírku, díky které se podařilo vybrat již kolem devadesáti tisíc.
„V kostele pořádáme každoročně řadu rozmanitých koncertů, jejichž výtěžek jde přímo na opravu kostela,“ podotkl Lukáš Ondráček.

Další zprávy z regionu najdete zde