Psa objevil v hlubokém lese 29. prosince muž, který se vrátil z krmení lesní zvěře. Teriér byl pevně přivázaný ke stromu v prostoru mezi Novinami pod Ralskem a Mimoni. Zatím co psa mimoňští městští strážníci přivezli do útulku, policisté začali pátrat po majiteli. Díky facebooku měli jeho jméno k dispozici během pár minut.

„Vzhledem k tomu, že se dvaatřicetiletý muž delší dobu nezdržoval v místě svého trvalého bydliště, převzal si záznam o sdělení podezření z přečinu týrání zvířat až minulý týden potom, co ho v Turnově na základě vyhlášeného celostátního pátrání zadržela policejní hlídka,“ uvedla mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.

Psa muž dostal před sedmi lety jako štěně a do loňské zimy se o něj staral. Policistům přiznal, že se výcviku vůbec nevěnoval, a že se zvíře začalo v poslední době chovat problematicky. „Například prý napadl jednou ve vlaku opilou ženu, která mu šlápla na packu, a od té doby nesnášel lidi pod vlivem alkoholu. Pokud došlo k nějakému incidentu, figuroval v něm vždy člověk s alkoholovým odérem,“ popsala Baláková.

Muž se proto rozhodl, že se svého psa zbaví a nad způsobem asi dlouho nepřemýšlel. Namísto toho, aby ho nabídl na převýchovu nějaké chovné stanici nebo ho dal útulku, nechal ho v lese. Naštěstí ho tu do 24 hodin našel oznamovatel. „Podle veterinárního lékaře pes vydrží mnohem déle bez jídla než bez vody.

Pokud k ní nemá přístup tři až pět dní, nastávají u něj velmi vážné zdravotní komplikace, které vedou až ke kolapsu organismu, od kterého už není daleko k definitivnímu konci života,“ dodala policejní mluvčí. Zadržený muž se nám přiznal, že neměl v úmyslu se pro svého psa vrátit, tudíž byl s jeho smrtí spojenou s bolestivými útrapami plně srozuměn. O jeho osudu rozhodne soud.