„Všude je spousta prachu a odpadků. Právě ty asi hodně lidem upadly od ruky nejspíš s vědomím, že se ve sněhu rozpustí. Nelíbí se mi ani chování majitelů psů, kteří jednali asi ze stejných pohnutek. Všude jsou teď tisíce psích hromádek a nejlepší je, když si psí exkrement přinesu domů na podrážce,“ rozčílila se Jana Smutná z České Lípy.
Nepořádek, a to zejména mimo centrum města, se nelíbí ani mladé mamince Aleně Smolíkové: „Konečně po dlouhé době zase svítí sluníčko, tak vyrážíme s malým synem na procházky. Ten samozřejmě všude běhá a padá. Už se nám tak stalo, že jsme šli domů a na nohavici si nesl psí pozůstatek. Ale to už je snad věčný problém.“ posteskla si Alena Smolíková.
„Českolipská radnice o neutěšené situaci v ulicích města ví,“ řekla mluvčí Eva Markgrafová.
Exkrementy patří do košů
„V současnosti se proto aktuálně zpracovává plán jarní údržby, do něhož bude zahrnuto i blokové čištění. Budou se uklízet nejen komunikace a chodníky od písku a dalšího nepořádku, ale i všechny zelené plochy,“ upřesnila Eva Markgrafová.
Ta apeluje na majitele psů, aby po vykonání potřeby jejich čtyřnohých miláčků, používali papírové sáčky, které jsou u odpadkových košů takřka po celém městě.
Na duben je opět naplánovaná již tradiční akce „Za Českou Lípu krásnější“. „Pokud ji rada města schválí, vyzve českolipská starostka širokou veřejnost, místní školy a firmy, aby se zapojili do jarního úklidu ve městě. Na nejpilnější účastníky akce čeká od radnice odměna,“ doplnila Eva Markgrafová.
Hlavní díl úklidu bude mít na svých bedrech nasmlouvaná firma a město na něj rovněž využije třicítku pracovníků na veřejně prospěšné práce. Ti budou ručně dočišťovat veřejné prostranství nejen v centru města, ale i na sídlištích, a posléze se budou starat o údržbu zeleně.
Pracovníci na veřejně prospěšné práce ale nejsou jediní, kdo městu pomáhá s úklidem. „Další skupinu tvoří lidé, kteří od loňska pro město pracují v rámci veřejné služby,“ upozornila starostka České Lípy Hana Moudrá.
Jedná se zhruba o padesát lidí, kteří více než půl roku pobírají sociální dávky a díky tomu, že si odpracují alespoň dvacet hodin ve prospěch města, jim neklesnou dávky ze životního minima na tzv. existenční minimum. Ti však nejsou s městem v zaměstnaneckém poměru.