„Bylo třeba, aby psi měli suché, klidné a důstojné prostředí, když majitelé bojovali se živlem a následně uklízeli vyplavené domy,“ připomněl nedávné události majitel zařízení Jan Vávra. Ten lidem, kteří své čtyřnohé přátele dovezli ze zatopených oblastí, poskytl veškerý servis zdarma.

V útulku ale našli azyl i psi plaváčci. „Lidé nám sem donesli zvířata promočená a v zuboženém stavu, která se zatoulala,“ upřesnil Jan Vávra s tím, že k nim doputovali mimo jiné z Lindavy, Dubice nebo Dobranova.

Vzájemná setkání byla radostná

Samotný psí útulek zaplavený nebyl díky tomu, že stojí na kopci. Lidé začali „odkládat“ své mazlíčky ihned jakmile byl možný přístup do útulku.
„Kvůli zatopené křižovatce se k nám v době záplav nebylo možné dostat. Voda opadla hned druhý den a lidé začali přivážet hafany,“ doplnil Jan Vávra.
Většina majitelů psů, kteří se ztratili při nedávných povodních, si své majitele našla. Mezi ně patří i plaváčci z dobranovského útulku.

„Jejich vzájemná shledání byla velmi radostná,“ popsal majitel útulku a podotkl, že na první pohled bylo vidět, že páníček i pes k sobě patří.
Ne každý se ale raduje. Občas se stane, že si někdo zvíře, které se ztratilo, přivlastní, aniž by hledal původního majitele.

„Měli jsme případ, kdy se ztratil lovecký pes a majitelé ho hledali nejen ve svém okolí, ale i u nás v útulku. Mohlo se stát, že pes v jiném místě, kam ho zanesla voda, třeba žebral o jídlo a místní si ho nechali,“ podotkl Jan Vávra. Pro majitele je taková ztráta mnohdy natolik bolestná, jako kdyby přišel o člena rodiny.

Zatoulaní psi mají šanci na návrat

V případě, kdy se zvíře ocitne v jiné lokalitě v důsledku nenadálé přírodní pohromy většinou nemá známku a málokterý pes je tetován kvůli identifikaci. Pak je obtížné vypátrat skutečného vlastníka. Velkou pomocí by v takových případech bylo označení psa čipem.

„Potom není problém najít původního majitele i v případě, kdy pes skončí o několik kilometrů dál od původního teritoria,“ dodal Jan Vávra.

Autor: Tomáš Mařas