VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Psi s geny z Českolipska pomáhají celé Africe v boji proti pašerákům

Nový Bor, Kongo - Štěňata feny z Nového Boru mají těžké úkoly v Africe. Jeden čichá slonovinu, jiný hlídá šimpanze.

11.12.2016
SDÍLEJ:

Novoborská kynoložka Hana Böhme se před pár dny vrátila z Afriky, kde cvičila štěňata fenky Camy, která v Kongu zahynula letos v létě.Foto: archiv Hany Böhme

Na Českolipsku máme být na co hrdí. Cvičitelka a kynoložka z Nového Boru dál trénuje štěňata své fenky Camy, která letos v létě tragicky zahynula v africkém Kongu. Jako vůbec první český pes tu pomáhala v boji proti pašerákům. Z jejích sedmi štěňat, která se v Kongu narodila loni v srpnu, má dál každé své poslání a pokračují v misi své psí matky.

Hana Böhme vyjela se svou fenkou belgického ovčáka Camou do Konga poprvé loni v únoru. Úkol byl jasný, Cama měla za úkol odhalit pašeráky. Osud tomu tak chtěl a Cama tu našla zalíbení ve psu jménem Shon, který pochází z Izraele a stejně jako fena z Boru v Kongu vyhledával slonovinu, exotická zvířata i další artefakty, které končí v rukou pašeráků.

Loni v srpnu fena porodila sedm štěňat, dlouho si jich ale neužila. Letos v červnu Cama přišla o život během tragické autonehody. Její novoborská cvičitelka prožívala těžké chvíle, musela se však vzchopit a vyrazit do Konga cvičit její štěňata. Tento týden přiletěla z nejdůležitější fáze výcviku.

Novoborská kynoložka Hana Böhme se před pár dny vrátila z Afriky, kde cvičila štěňata fenky Camy, která v Kongu zahynula letos v létě.

Některá štěňata putovala z Konga pryč, měla trochu jiné předpoklady než jejich matka, ale všechna jsou psy pracovními. „Pes Orion se nejevil jako vhodný na práci, a tak přibližně ve věku sedm měsíců odešel do rehabilitačního centra opic, tam hlídá, aby šimpanzi, kteří uniknou z výběhu, nenapadli žádného člověka a neutekli příliš daleko," popisuje práci jednoho ze štěňat Hana Böhme.

Čtyři psy budou cvičit v Ugandě izraelští vojáci. „Fenky Ndolo a Dzamba a jejich bráškové Pluto a Django odjeli do Ugandy, kde je čeká specializační výcvik na základě jejich vloh. Budou se učit buď obranám nebo detekci, aby našli svoji roli v ochraně africké přírody. Na starosti je budou mít izraelští vojáci, kteří jsou ve výcviku psů již zkušení," říká kynoložka.

Doli je po matce

Nyní je štěňatům patnáct měsíců a během předchozích návštěv kynoložky se učila spolu se svými konžskými psovody výcviku základní poslušnosti a předpřípravě na trénink detekce. „Po mém příjezdu do Konga teď v listopadu jsme začali Doli a Titanovi navtiskávat pach luskouních šupin. Postupně se přidají i další pachy, jako je slonovina, střelný prach a pachy dalších chráněných zvířat," uvádí Hana.

Podle všeho z této dvojice vyčnívá více Doli. „Postupuje trochu rychleji a dokazuje tak, že je opravdu po mamince Camě," stýskavě přiznává trenérka.

Během tohoto tréninku se potvrdilo, že podmínky k výcviku psů přímo v Kongu nejsou zdaleka ideální. „V Kongu se většina lidí psů bojí a není lehké najít někoho, kdo by se rád stal psovodem a ještě těžší je najít psovoda dobrého. Není zde v podstatě žádná možnost vzdělávání se v této oblasti, a tak jsou psovodi závislí pouze na čase se mnou, který tu s nimi strávím," doplňuje cvičitelka.

Novoborská kynoložka Hana Böhme se před pár dny vrátila z Afriky, kde cvičila štěňata fenky Camy, která v Kongu zahynula letos v létě.

Přiznává, že konkrétně Doli s Titanem jsou velmi rozmazlení, vázaní na lidi a nesebevědomí, což komplikuje specializační výcvik. „Pes při detekci musí být dostatečně sebevědomý, aby zvládl sám pracovat a nespoléhal se na svého psovoda. Při výcviku obran musí být schopen se bránit a ne se podřizovat," upozorňuje psí trenérka.

Ukazuje se tak, že ideální je vycvičit psa v České republice a dovézt ho již připraveného do Afriky. Cesta do Konga je ale finančně náročná. „V současné době mám v přípravě dva další psy, kteří by se k projektu v Brazzaville měli co nejdříve připojit. Přeprava je však drahá, a tak jsme hodně vázáni na sponzory. Pomůže nám jakákoliv finanční podpora," dodává Böhme.

Luskouni jsou bizarní savci a nyní již patří k jedné z nejohroženějších skupin zvířat na světě.Nejčastěji pašované zvířeKongo Jedním z nejčastěji pašovaných zvířat je savec, ne příliš pohledný, kterému se říká luskoun. Psi s geny z Českolipska se učí poznat jejich pach. „Jde o zvířata, která lovci upytlačí a prodávají do asijských či evropských restaurací bez ohledu na to, zda jde o chráněné druhy. Jednou takhle Cama objevila v autobuse 300 kilogramů tohoto masa," popisuje kynoložka Hana Böhme. V jihovýchodní Asii pokládají luskouní maso za vynikající pochoutku, kilogram se prodává v přepočtu za přibližně 7000 korun. Na rozdíl od nosorožců nebo slonů má tento plachý noční savec jen málo mezinárodních ochránců. Pomoci finančně může každý. Jak tomuto druhu pomoci, naleznete na facebookových stránkách: Chiens pour l'Afrique.

Autor: Kateřina Charvátová

11.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V českolipském muzeu se v pátek křtila Zlatá kniha českých pohádek.
9

OBRAZEM: Novou knihu pohádek pokřtila herečka Sandra Nováková

Českolipský deník.

KRÁTCE: Řidič nadýchal 2,5 promile. Nové hřiště se těší oblibě

OBRAZEM: Právě jsme se narodili - miminka 42. týdne 2017

Česká Lípa - Miminka narozená v uplynulém týdnu. K blahopřání všem šťastným rodičům se připojuje i redakce českolipského Deníku.

Mám opravdu strach, co z toho vzejde, říká poslanec Horáček

Liberecký kraj – Tři současní poslanci skončí. U Starostů i Pirátů zamíchalo pořadím kroužkování. Atmosféru  ve volebních štábech i reakce krajských lídrů shrnují  slova: Radost, obavy a  zklamání.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Českolipsko, Liberecký kraj - Některé z plánovaných změn jízdních řádů vlaků a autobusů se setkaly s kritikou. Dotknou se i oblíbených turistických destinací.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

Česká Lípa /ROZHOVOR/ - Novinkou letošního ročníku MHF Lípa Musica je umělecká garance.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení