Psi pomocníci a jejich hendikepovaní majitelé se sešli na třetím ročníku rekondičně integračního pobytu. Uspořádalo jej sdružení Helppes, které se zabývá právě výcvikem psů pro postižené.
Poslední dva prázdninové týdny zaplnily různě hendikepovaní lidé se svými čtyřnohými miláčky Poslův mlýn u Doks na Českolipsku. Dva týdenní turnusy navštívilo dohromady přes 80 klientů sdružení Helppes.
Při těchto pobytech předávají trénující pracovníci psy jejich novým hendikepovaným majitelům a ti se s nimi během týdne secvičují. Stejně tak se sem sjíždějí i ti, co se svými čtyřnohými pomocníky žijí už dlouho a přijíždějí sem proto, aby se se svými psy ještě více sžili a aby si zopakovali, co už umí.
„Rekondiční cvičení jsou důležitá. Psi hrozně rádi zapomínají a vše se jim musí mockrát připomínat. V tom jsou stejní jako lidé,“ řekla organizátorka pobytů a pracovnice sdružení Helppes Klára Pragerová.
Helppes je občanské sdružení s celostátní i mezinárodní působností, které vychovává zvířata pro lidi s nejrůznějšími postiženími. Jeho pracovníci cvičí vodící psy pro slepce, signální psy pro neslyšící (ti umí upozornit na zvonek u dveří, na uvařenou vodu v konvici, budí svého pána, upozorní na auto a podobně), psy, kteří se starají o lidi se záchvatovými onemocněními (podají telefon, přinesou léky, přinesou deku, přivedou pomoc) a také asistenční psy pro vozíčkáře a jinak tělesně postižené (přinesou klíče či telefon, zapnou počítač, podají upadnuté předměty a jiné).
Výcvik jednoho takového pomocníka trvá přibližně osm až deset měsíců a v průměru vyjde na 160 až 180 tisíc korun. „Výcvik vodících psů pro nevidomé platí klientům městské úřady. Na výcvik ostatních psů musíme shánět peníze kde se dá. Dostávám granty, dotace i sponzorské dary, ale i tak je to málo a nestačíme vycvičit tolik psů, kolik by bylo potřeba,“ posteskla si Klára Pragerová.
Celý výcvik se provádí formou hry, při níž se baví jak psi, tak jejich majitelé. Nejinak je tomu i na rekondičních pobytech v Poslově mlýně na Českolipsku. Organizátoři uspořádali psí olympiádu, orientační běh, karneval a mnoho dalších her.
„Tímto zvu všechny na psí karneval, který se koná v sobotu 1. září (v 16. hodin) v Poslově mlýně u Doks. Uvidíte a seznámíte se tu s lidmi s nejrůznějšími postiženími. Poznáte, že to jsou normální lidé, ztratíte z nich ostych a přitom se ještě pobavíte při pohledu na vyzdobené pejsky,“ řekla Klára Pragerová.
Ze skromnosti však zapomněla dodat, že společnost Helppes přijme jakýkoliv finanční dar či nějakou tu dobrotu pro pejsky.

Další zprávy z regionu najdete zde