„Počet psů narůstá vinou toho, jak se jich lidé zbavují před dovolenou,“ řekl na adresu přibývajících zvířat provozovatel útulku v Dobranově Jan Vávra a doplnil, že za zvýšený počet může i současná ekonomická krize.

Chlupáči se do útulku dostávají nejrůznějšími způsoby. Nejčastěji psa přivezou městští strážníci, kteří jej zajistí při odchytu.

Vozí i odjinud

„Jsou dvě letní období, kdy se lidé zbavují psů. Jde především o začátek prázdnin a začátek školního roku, kdy s nástupem povinností přestávají mít děti na živé dárky za vysvědčení čas,“ upřesnil Jan Vávra.

Útulek v Dobranově funguje už dvanáct let a nenaleznete zde jenom psy z Českolipska, ale i z okolních okresů. „Není výjimkou, když k nám umístí psa z Děčína, Varnsdorfu nebo i z Bělé pod Bezdězem,“ upřesnil místa, ze kterých vozí odchycené toulavce Jan Vávra.

Podle jeho slov se lidé velmi často zbavují psů starých a nemocných. „Máme psa už několik let a neumím si představit, že bychom ho dali pryč z jakéhokoliv důvodu,“ svěřil se jeden z pejskařů na českolipském sídlišti Špičák a dodal, že za ty roky se čtyřnohý miláček stal doslova členem rodiny s vlastní péčí.

Je neuvěřitelné, že od začátku letošního roku už v útulku ubytovali tři sta padesát psů. Díky internetu se snad i více daří umístit psa k novému majiteli.

Psi se sami vracejí

I když podle slov Jana Vávry se občas stává, že pes sám přiběhne zpět do útulku od nového majitele.

„Za dobu co provozujeme útulek pro psy, jsme měli několik kuriózních situací. Jedna z nich byla, když pes, jehož si nový majitel odvezl, se k nám po dvaceti minutách vrátil, a to dokonce čtyřikrát během dne,“ zavzpomínal majitel.

„Granty nám neprocházejí. Poslední jsme dostali před několika lety na kastraci fen,“ upozornil Jan Vávra. Financování takového zařízení je pak závislé na smluvních vztazích.

Lidé pomáhají

Pokud psa z jakéhokoliv důvodu odveze do útulku jeho majitel, pak si poplatky s tím spojené hradí sám. Zařízení finančně stát nepodporuje, a tak převážnou část příjmů tvoří poplatky od obcí, které toulavé psy dodávají.

„Stává se ale, že i děti ze škol udělají finanční sbírku, nebo například zajistí krmení,“ pochválil děti Jan Vávra a doplnil, že pomoci zvířatům v útulku se snaží i senioři, tak jak jim jejich skromné možnosti dovolí.

Na druhou stranu platí, že každý nový majitel si z útulku vybraného chlupáče odveze očkovaného a na rok je osvobozený od poplatků.

Je třeba si uvědomit, že pokud si pořídíte psa, je povinností se o něj postarat. Nezodpovědné chování samozřejmě nejen ztěžuje situaci útulkům, ale hlavně i samotnému zvířeti.

Autor: Tomáš Mařas