Pouze čtyři zastupitelé hlasovali pro návrhy na odvolání starostky České Lípy Romany Žatecké (ČSSD) a rady města. Ty na pondělním jednání předložil zastupitel Zdeněk Ježák (ANO).

PŘEDEM PROHRANĚ

„Už je jasné, jak to dopadne, jen se podívejte, kolik je zde opozičních zastupitelů,“ řekl ještě během pauzy jednání navrhovatel Zdeněk Ježák v narážce na absentující kolegy.

Hlasování podle něj nemohlo dopadnout jinak také proto, že neprošlo tajné hlasování, které Ježák navrhoval. „Velké množství zastupitelů je na městě finančně zcela závislých, jak formou mzdy, tak i dotací. Jakkoliv se nenašlo dost hlasů, nebyla to zbytečná práce, průběh diskuse ukázal, že vedení není argumentačně vybaveno, trpí provozní slepotou, přisuzuje si cizí zásluhy a vytváří alternativní pravdy a alternativní fakta,“ uvedl Ježák.

Starostce například vyčítal chyby v řízení města a také to, že podle jeho názoru se město nedostatečně rozvíjí.

„Není pravda, že by město nekonalo,“ odpověděla Romana Žatecká a pak zhruba deset minut předčítala seznam toho, o co se podle ní vedení města zasloužilo.

Koaliční podpora odvolávaným byla stoprocentní.

Pro odvolání ale nehlasovala například ani Ježákova stranická kolegyně Jitka Volfová. „Akce pana Ježáka nevyjadřuje stanovisko strany,“ řekla během jednání. Ten s námitkou své kolegyně souhlasí. Prý se jedná o vlastní iniciativu.

2 krát TOLIK HLASŮ


O něco úspěšnější byl návrh opozičního zastupitele Petra Skokana (Spolehnutí) na odvolání místostarostky Aleny Šafránkové (bez PP). Podpořilo jej celkem osm opozičních zastupitelů. Skokan Šafránkové vyčítal především nedostatky v řízení města v oblasti dopravy, kterou má místostarostka v gesci.

„Beru to spíš jako takové důrazné upozornění, že podle nás není něco v pořádku a dotyční by mělo začít něco dělat,“ říká mimo jiné směrem k Šafránkové Petr Skokan. On sám má prý tu výhodu, že jeho zastupitelský klub tvoří jen on.