Nález sovětské letecké pumy z druhé světové války u nákupního centra Nisa v úterý vpodvečer vyvolal tak masivní evakuaci, jakou Liberec za poslední desítky let nezažil.

Nejprve si lidé v nákupním centru Nisa a prodejně nábytku Skonto mysleli, že jde jen o cvičení. Brzy ale pochopili, že jim může jít o život. Mezi Nisou a Scontem nalezli totiž dělníci při výkopových pracích aktivní stokilovou leteckou pumu z druhé světové války, která by mohla v případě exploze zasáhnout vše živé až do vzdálenosti jednoho kilometru.

Proto policisté s hasiči okamžitě začali s evakuací lidí. Zmizet musela rovněž všechna auta z přilehlých parkovišť a neprodyšně se uzavřely veškeré přístupové cesty. „Samozřejmě, že jsme se báli, když jsme zjistili, co všechno může bomba způsobit. Jeden novinář nám dokonce řekl, že když do hodiny pyrotechnici pumu nezlikvidují, tak že potom bouchne sama. Lekli jsme se, jestli stačíme utéci,“ svěřila se vedoucí pekařství Bláha v Nise Zuzana Daňkovská.

Někteří lidé nebrali zprvu varování policistů a hasičů vážně. „Měli jsme málo informací, nevěděli jsme přesně, o co jde. Někteří zákazníci považovali poplach za legraci. Sama jsem neměla čas se bát, museli jsme okamžitě zavřít prodejnu a odejít. Při dosahu této bomby bylo nakonec úplně jedno, jestli se člověk bojí, nebo ne. Kdyby explodovala, budeme na tom všichni stejně,“ řekla Šárka Malá, zástupkyně vedoucího prodejny Zvěrokruh.

Obavy z exploze

Policisté vyháněli prodavače i zákazníky až do vzdálenosti dvou kilometrů. Za rozsáhlými bezpečnostními opatřeními jsou obavy, že letecká puma může explodovat bez výstrahy, kdykoliv se jí zlíbí a bez jakéhokoliv vnějšího podnětu.

„Takto se chovají ale jen anglické a americké dlouhodobě časované chemické pumy z druhé světové války. Než však nález spolehlivě určí pyrotechnik, musí se vyloučit všechna rizika a dodržet bezpečnostní pravidla jako u anglických či amerických pum,“ vysvětlil Václav Bilický, bývalý pyrotechnik a soudní znalec v oboru střeliv a výbušnin, který se podílel na asanaci někdejšího vojenského prostoru Ralsko.

Nevybuchlá bomba nalezená u OC Nisa.

Evakuace přibližně 3,5 tisíce lidí trvala zhruba do deváté hodiny večerní, pak začala náročná příprava odvozu vysoce nebezpečné nálože. Tu pyrotechnici ručně přesunuli na tatru a „obložili“ ji pěti kubíky písku.

Konvoj osmi aut policistů, hasičů, pyrotechniků a zdravotní záchranné služby se vydal ve středu krátce po třetí hodině ránní na cestu do bývalého vojenského prostoru Ralsko. Zde se nachází stálá trhací jáma, v níž se nálože likvidují.

Cestu jim zkomplikovala velká bouřka s prudkým deštěm. „Blesky padaly přes celou oblohu a stěrače nestíhaly čistit skla. Všude navíc blikaly majáky, takže jsme v jednu chvíli téměř neviděli na cestu,“ popsal náročný převoz řídící důstojník krajských hasičů Josef Hanzl. „Ve 4.40 hodin ráno policejní pyrotechnici v trhací jámě provedli likvidaci nebezpečné pumy,“ sdělila českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková.

Ovšem pyrotechnické práce jsou v noci zakázané. V nočních hodinách se smí jen výbušniny převážet. Od věci ani není, že se nové metody likvidace na trhací jámě od ničení výbuchem distancují.

S největší pravděpodobností tak policejní pyrotechnici z „liberecké“ pumy vyšroubovali zapalovače a uložili ji ve skladu. Kvůli ojedinělosti nálezu leteckých pum tak zřejmě poslouží jako instruktážní materiál pro pyrotechniky, kteří si na ní vyzkoušejí nové postupy likvidace.

Zuzana Minstrová, Radmila Pokorná