Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radek Nastič a Jindřich Mareš mají velký problém

Nový Bor - AKTUALIZOVÁNO - Bývalý i současný starosta Nového Boru nevyplňovali dva roky knihu jízd služebního vozu. Zneužili svou pravomoc? Shlédněte také videozáznam vystoupení zastupitele Františka Novosada, který na nesrovnalosti upozornil.

11.9.2008 63
SDÍLEJ:

Kniha jízd - ilustrační fotoFoto: Deník/Petr Jeník

Na nesrovnalosti při vedení knihy jízd u služebního vozu Škoda Superb v letech 2005 a 2006, kdy současný starosta Jindřich Mareš vykonával funkci místostarosty a na křesle starosty seděl Radek Nastič, upozornil při středečním zasedání opoziční zastupitel František Novosad.
Ten využil svého práva na získání informací o dění na radnici a knihy jízd si nechal předložit.

„V knize jízd je vyplněno pouze šest kolonek a devět není. Nejsou vyplněné zásadní věci jako například k jakému účelu cesta byla či kdo ji provedl. Ti dva pánové za roky 2005 a 2006 najeli 46 tisíc kilometrů, aniž by bylo patrné, co, kde a kdy dělali. Domnívám se, že to není zásadně v pořádku,“ řekl zastupitelům. Dvěma pány měl na mysli právě bývalého starostu Radka Nastiče a současného starostu Jindřicha Mareše. „Je to jako když jsem v jiných případech hovořil o povinnostech při správě cizího majetku a o užití a zneužití pravomocí veřejného činitele k určitému prospěchu,“ pokračoval a vyzval zastupitele k hlasování o tom, aby kontrolní výbor dostal za úkol celou věc prověřit a zprávu předložil při příštím zasedání zastupitelů.

Všech jedenáct přítomných zastupitelů včetně starosty nebylo proti a kontrolní výbor se tak nesrovnalostmi v knihách jízd bude zabývat.

Necelých padesát tisíc najetých kilometrů v přepočtu na peníze znamená pro město více než čtvrt milionu korun. Ke spotřebě pohonných hmot, která může činit přibližně dvě koruny na jeden ujetý kilometr, je totiž nutné přičíst i amortizaci, čili opotřebení vozu, které zákon vyčísluje na více než tři koruny na kilometr.

Pravidelné a pečlivé vedení knihy jízd se zdálo uživatelům vozu jako zbytečné a nyní se jim to může velmi prodražit.

V případě, že se jim nepodaří průkazně vysvětlit účel cest konaných před více než třemi lety, budou muset sáhnout hluboko do kapsy. Tříkorunovou amortizaci by sice neplatili, ale náhradu za pohonné hmoty ano a navíc by to mělo dopad i na jejich daně.

Při soukromém používání služebního vozu totiž platí, že k základu daně se měsíčně připočítává zaměstnanci jedno procento z pořizovací ceny automobilu. To při půlmilionové ceně Superbu znamená pět tisíc k základu daně, tedy přibližně patnáct stovek měsíčně navíc k dani a to i v případě, že by se jim v daném měsíci nepodařilo prokázat byť jen jediný kilometr ujetý ke služebnímu účelu.

K tomu všemu navíc vysoké penále spočítané finančním úřadem a možný trestný čin neoprávněné užívání cizí věci.
To vše by mohlo nastat v důsledku nedbale vedené knihy jízd a v případě, že starostové Radek Nastič a Jindřich Mareš nedokáží zapátrat důkladně v paměti a více než tři roky staré cesty neobjasní.

„V uvedených letech jsem se služebním vozem jezdil naprosto minimálně,“ říká novoborský starosta Jindřich Mareš. „Využíval jsem ho výhradně ke služebním účelům,“ dodal s tím, že obvinění z nepravostí chápe jako plácnutí do vody, které má jediný cíl a to zdiskreditovat opozičními zastupiteli současné vedení radnice.

Velmi podobně jako současný starosta se vyjádřil i Radek Nastič. „Autem jsem jezdil výhradně služebně. Pokud to bude nutné, tak to také prokáži,“ řekl stručně

Autor: Petr Jeník

11.9.2008 VSTUP DO DISKUSE 63
SDÍLEJ:
Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa.

Nemocnice plánuje nákladné investiční akce. Hledá podporu u obcí

Euro, ilustrační foto

ANKETA: Měla by budoucí vláda pevně stanovit termín přijetí eura?

ANKETA: Snížili byste počet poslanců a senátorů?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Skalice potvrdila první místo

Skalice - Také fotbalisté SK Skalice prodloužili vítěznou šňůru, která se jim v krajském přeboru prodloužila na pět zápasů.

ANKETA: Zrušili byste imunitu poslanců?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Nechci vládnout s bývalým agentem StB a podvodníkem. Svoboda rezignoval

Liberec - Volby v Libereckém kraji přišly o výraznou osobnost. Druhého místa na kandidátce KDU-ČSL se v úterý vzdal Kamil Jan Svoboda. Zároveň rezignoval na funkce předsedy městského výboru KDU-ČSL v Liberci a člena Krajského výboru KDU-ČSL v Libereckém kraji.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení