Ještě větší obavy, vášně a další stupňování napětí po nedávném mačetovém útoku hrozí propuknout v Novém Boru. Kontroverzní Dělnická strana v čele s předsedou Tomášem Vandasem připravuje na sobotu 10. září shromáždění a pochod ulicemi města.

Extremisty ve svém městě ale lidé nechtějí. Jejich přítomnost odmítá rovněž starosta Jaromír Dvořák. Ten však nemá možnost, jak jim v aktivitě zabránit. Město čekají policejní manévry, které by měly zabránit možným útokům.

VÝZVA! Diskutujte na facebooku Českolipského deníku: Jak by se města měla bránit proti narůstající kriminalitě?

Dělnická strana na svých webových stránkách prezentuje akci jako „reakci na dlouhodobě neutěšenou bezpečnostní situaci ve městě. Zároveň považuje za svoji povinnost se zastat slušných lidí, kteří jsou vydáni na milost a nemilost řádění nepřizpůsobivých gaunerů, když selhal stát.“

Jakou formou bude akce probíhat, není zatím úplně zřejmé. Jisté je jen to, že s projevem hodlá vystoupit lídr strany Tomáš Vandas a borské ulice by měli zaplnit pochodující extremisté.

Nebudou vycházet

„Silnice je veřejná, ať si klidně pochodují, pokud nebudou házet zápalné lahve. Pevně doufám, že policie celou situaci zvládne,“ komentoval Miroslav Tancoš, předseda správní rady Romské hospodářské rady ČR. „Doporučíme našim lidem, aby nevycházeli a zbytečně tak nedošlo k nějakým šarvátkám a potyčkám,“ doplnil Tancoš.

Zároveň vyzval, aby lidé nepodlehli nenávistným argumentům a naopak zachovali klid. V souvislosti s tím řekl, že průběh nedávné tiskové konference, kterou týden po mačetovém útoku svolalo místní Česko-romské občanské sdružení, byl velmi nešťastný. „Zapracovaly emoce. V žádném případě se nejednalo o hospodskou rvačku, ale neadekvátní jednání. Za celý incident se nesmírně omlouváme poškozeným, jejich rodinám a obyvatelům Nového Boru,“ dodal Tancoš.

Více policistů na sever Čech

Od dnešního dne dojde k posílení výkonu služby vNovém Boru, Šluknově, Rumburku a Varnsdorfu. Na základě vývoje bezpečnostní situace ve Šluknovském výběžku a na Českolipsku policejní prezident plk. Mgr. Petr Lessy rozhodl o posílení výkonu služby pořádkové policie.

Policejní prezident se rozhodl přijmout uvedené opatření na základě společného jednání s řediteli Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy, Ústeckého a Libereckého kraje a ředitelem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Přes 50 policistů ze speciální pořádkové jednotky Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy posílí výkon služby v rámci Krajských ředitelství Libereckého a Ústeckého kraje. Od úterních 17.00 hodin působí více policistů v Novém Boru, Šluknově, Rumburku a Varnsdorfu. Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu se budou podílet na spolupráci se službou kriminální policie a vyšetřování dotčených policejních ředitelství v oblasti extremismu.

Výkon služby bude posílen v uvedených oblastech v odpoledních a nočních hodinách, a to každý den až do odvolání. Policisté speciální pořádkové jednotky budou rozděleni do šesti hlídkových skupin. Každá skupina bude složena z osmi pořádkových policistů. Dvě hlídkové skupiny policistů budou působit v Novém Boru a Rumburku. Jedna hlídková skupina bude umístěna ve Šluknově a Varnsdorfu. Policisté budou působit především k zajištění bezpečnosti a veřejného pořádku v rizikových lokalitách.

V souvislosti s uvedeným opatřením navštíví ve čtvrtek 25. srpna 2011 policejní prezident se svým náměstkem plk. Mgr. Vladislavem Husákem uvedené lokality. V rámci avizované návštěvy se setkají se starosty dotčených měst a obcí.

Po útočnících stále pátrají

Brutální útok pětice Romů se odehrál v neděli 7. srpna odpoledne po incidentu obsluhy se dvěma mladíky, kteří chtěli hrát automaty. Servírka po nich vyžadovala občanské průkazy, mladíci ji začali slovně urážet. Hosté se ženy zastali a vyhodili je z baru. Ti se ale vrátili s posilou a vyzbrojení mačetami a obušky. Výsledkem jejich tříminutového běsnění byli tři vážně zranění muži.

Místní považují útok za rasově motivovaný. „Tak jsme to bílejm hlavám nandali,“ říká na kamerovém záběru z baru jeden z útočníků. Tři z nich již sedí ve vazbě a čelí obvinění z těžkého ublížení na zdraví a výtržnictví. Nejstaršímu z nich hrozí 8 až 12 let, dalším dvěma vzhledem k věku maximální šestiletý trest. Po zbylých dvou útočnících, šestatřicetiletém Antonínu Sinu a devatenáctiletém Jakubu Žigovi, policisté stále pátrají.

Vměšování se radikálů do událostí v Novém Boru odmítá starosta Jaromír Dvořák. „Nepopírám, že máme problémy se soužitím s nepřizpůsobivými obyvateli. Ale to má i řada jiných měst, a je třeba to řešit jinak než tím, aby nám tu pochodovali příznivci extrémní pravice. Rozhodně si nepřejeme, aby se k nám stahovali a přilévali olej do ohně,“ řekl Dvořák.

Zakázat akci nemůže. Žadatelům podle zákona stačí pouze shromáždění ohlásit a pokud splní veškeré podmínky, nezbývá radnici nic jiného, než ji vzít na vědomí a připravit se na ni. „V pondělí jsme jednali se zástupci Policie ČR a požádali o jejich maximální pomoc při zajištění bezpečnosti všech občanů,“ doplnil Dvořák.

„O akci víme a přijmeme veškerá opatření k zachování veřejného pořádku v průběhu avizovaného pochodu,“ sdělila českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková.

Krédem je nenásilí

Prostřednictvím sociální sítě Facebook místní lidé vyjadřují nespokojenost s tím, že by jim do města měli vtrhnout extremisté. „Pochodující neonacisté na hlavní třídě lidem na pocitu bezpečí moc nepřidají,“ reaguje další.

Někteří dokonce vyzývají k nenásilné blokádě pochodu, která by mohla proběhnout ve stejném duchu jako minulý týden shromáždění, kam dorazilo na téměř tisíc lidí a jež svolaly novoborské ženy a matky za lepší bezpečnost ve městě. I jejich iniciativa Bezpečí domova odmítá přítomnost radikálů v Novém Boru.

„Nepůjdeme ani v průvodu, ale ani proti demonstrujícím. Naším krédem je nenásilí. Shromáždění minulý týden jsme svolali, že se nějaké násilí stalo a snažíme se postupovat dále, aby se neopakovalo, neustále apelovat na státní úředníky a Policii ČR. Nebudeme se vrhat do bojů s radikály a prát se s nimi na ulici. Chránit nás, je povinnost Policie ČR a státu,“ stojí v prohlášení skupiny Bezpečí domova.

Na severu Čech se stupňuje napětí mezi starousedlíky a sociálně slabými. O víkendu otřásl Rumburkem incident, kdy dvacet Romů napadlo čtyři příslušníky majority. Policisté zadrželi dva účastníky, jeden z nich již čelí obvinění z ublížení na zdraví a z pokusu o těžké ublížení na zdraví s rasovým podtextem, za což mu hrozí 5 až 12 let za mřížemi.

Z Rumburku: Policie hledá romské útočníky, dva už má

Je potvrzeno, že nedělní útok, kdy dvacet Romů zaútočilo v Rumburku na čtyřčlennou skupinku, měl rasový podtext

Policie zadržela dva Romy, kteří se podle ní účastnili nedělní hromadné rvačky v Rumburku. Po dalším vyhlásila celostátní pátrání. Jeden ze zadržených je už kromě jiného obviněný z ublížení na zdraví a pokusu o těžké ublížení na zdraví s rasovým podtextem, za což mu hrozí pět až 12 let odnětí svobody.

Druhého zadrženého policie zatím vyšetřuje a pátrá i po dalších členech až dvacetičlenné skupinky, která prý napadla cestou z diskotéky mnohem menší skupinu příslušníků majority. Jeden zbitý skončil se zlomeninami v nemocnici.

Informace o tom, kolik lidí čítala útočící skupinka, se značně různí, od 14 až do 20. Policie v pondělí potvrdila původní počty – útočníků bylo dvacet, napadení byli čtyři. Obviněný je podle děčínského policejního mluvčího Vojtěcha Haňky zatím jen jeden.

„Zda se k němu v tomto rozsahu připojí další, je předmětem probíhajícího šetření,“ řekl. „V současnosti vyslýcháme druhého podezřelého a z menších přečinů podezříváme několik dalších lidí,“ uvedl Haňka v pondělí dopoledne. Menšími přečiny se podle něj rozumí poškození cizí věci a výtržnictví.

CELOSTÁTNÍ PÁTRÁNÍ PO PODEZŘELÉM Policie vyhlásila celostátní pátrání po podezřelém Kamilu Ceperovi, který se měl rvačky také zúčastnit. Podezřelému je 21 let a naposledy byl spatřen v Rumburku v části Podhájí kolem nedělní 17. hodiny. S informacemi o hledaném se můžete obracet na kteroukoliv služebnu Policie ČR nebo na linku 158.

Práci vyšetřovatelům tentokrát neulehčí kamerový systém. V Rumburku je sice umístěn v některých ulicích, místo rvačky však není kamerami pokryto.
„Chystáme jeho rozšíření. Ale je třeba hledat rovnováhu mezi bezpečností a slíděním v soukromí,“ dodal.

Starosta bude psát na ministerstvo

Ze zhoršující se situace v Rumburku je zneklidněný jeho starosta Jaroslav Sykáček. „Připravuji dopis ministru vnitra Janu Kubicemu. Situace na Šluknovsku je opravdu neúnosná. A neustále se zhoršuje,“ říká Sykáček, který žádá po policii posílení hlídek. „Městskou policii můžeme posílit pouze krátkodobě, při nějaké akci. Ale na dlouhodobé větší nasazení bychom museli přijmout další strážníky, což by stálo miliony. Proto žádám o pomoc a posílení stavů okresní i krajské vedení policie,“ pokračuje.

Vyššího počtu hlídek se ale jen tak zřejmě nedočká. „Policie České republiky je momentálně na hranici svých sil a možností. Služby jsme již posílili po jednání se starosty Šluknovského výběžku,“ oponuje policejní mluvčí Vojtěch Haňka.

Majitel domu, u kterého se brutální napadení v neděli odehrálo, již vyčíslil škodu na svém majetku, především na vymlácených vchodových dveřích.
„Je to přibližně dvacet tisíc korun. Již se mi na to byl podívat truhlář a bude muset jejich některé části udělat úplně nové. Naštěstí jsem pojištěný, takže škodu bude po pachatelích zřejmě vymáhat pojišťovna,“ uvedl Alois Kittl.

Incident se stal v neděli okolo páté hodiny. Napadení tvrdí, že krátce předtím přišli domů z diskotéky a ještě pokuřovali před domem, načež prý vyšla z nedalekého baru skupina Romů a začala jim vyhrožovat zabitím.

„Snažili jsme se to uklidnit, ale pustili se do nás. Zaběhli jsme do baráku, oni rozkopali dveře a začali nás mlátit 'teleskopy',“ vypověděl jeden z mladíků s čerstvým šrámem v obličeji. Jeho kamarád skončil s mnohočetnými zlomeninami rukou a údajně naštípnutým obratlem v nemocnici.
Na severu Čech se v poslední době stupňuje napětí mezi starousedlíky a sociálně slabými, které tam údajně sestěhovávají různé realitní společnosti.

Alexandr Vanžura, ČTK