Raritou se může pochlubit Základní škola Slovanka v České Lípě. Jako jedna z mála škol v naší republice má vlastní rádio, jehož vysílání připravují sami žáci. Nyní chystá veřejné vysílání s osobnostmi našeho regionu.
„Z technických důvodů však není možné vysílat na FM vlnách a lze si jej poslechnout jen v prostorách školy, a to jednou za měsíc v pátek po osmé hodině ranní,“ říká zástupce ředitele Tomáš Policer. Rozdíl mezi klasickým a „velkým“ vysíláním je především v tom, že do rádia zavítá host z řad známých osobností Českolipska. Ve vysílání se objeví regionální politici, umělci, sportovci či zástupci vedení města.
Pozvání přijal poslanec
Velké vysílání je určeno pro širokou veřejnost a zájemci mohou pozvanému hostu položit otázky, které je zajímají. „V minulém roce jsme pozvali českolipského místostarostu Tomáš Vlčka. V pátek 12. října přijde poslanec Juraj Raninec,“ prozrazuje redaktor Rádia Slovanka Adam Petřík, student českolipského gymnázia.
Právě přítomnost studentů středních škola a také dětí z jiných základních škol, je další novinkou, které se letos rádio dočkalo. „Stali jsme se součástí Evropského projektu pro dětská média. Do něj jsou v České republice zařazena pouze tři rádia, včetně našeho,“ doplňuje Tomáš Policer.
Většina vysílání probíhá živě
Školní rádio funguje na Slovance již třetím rokem v rámci předmětu a kroužku mediální výchovy. Většina vysílání se připravuje živě. „Je to sice náročnější, ale i pro posluchače určitě zajímavější. Vlastní aktéry to nutí k pohotovosti v reakcích na případné technické závady, ale to zase vede k oživení vlastního přenosu,“ podotýká zsátupce ředitele. Od letošního roku zde mají i školní televizi Sova.
Rádio Slovanka v českolipské škole slouží především pro výuku, informovanost na škole a také pro rozvoj tvůrčích schopností dětí. Rádio má své redaktory a několik redakcí, které tvoří školáci. Na jeho chod dohlíží učitel mediální výchovy. Do vysílání se zapojují i žáci s poruchami učení a děti jiných národností.

Další zprávy z regionu najdete zde