„Pro radu to bylo těžké rozhodnutí. Jsme ale ti, kteří se musí umět rozhodnout. Činili jsme vše co bylo v našich silách a do posledních chvil jsme hledali cestu pro zachování školy,“ sdělil novinářům náměstek hejtmana Libereckého kraje pro resort školství Radek Cikl.

Ten upřesnil, že kraj nabízel městu Kamenický Šenov a rovněž i ministerstvu školství, aby šenovskou sklářskou školu provozovali. Ti to však odmítli. V souvislosti s tím připomněl, že je doposud nikdo nekontaktoval ani z Mezinárodní sklářské aliance.

Rada kraje podpořila sloučení Střední uměleckoprůmyslové školy Kamenický Šenov s Vyšší odbornou školou sklářskou a Střední školou Nový Bor k letošnímu 1. dubnu s tím, že studenti ukončí školní rok v Kamenickém Šenově. Nabídku na přechod do novoborské školy dostali i všichni pedagogové.

Hrozí kolaps škol

V šenovské škole letos pracuje dvacet pět pedagogů na 74 žáků, přičemž se pro příští rok počítá s jejich poklesem na 54 studentů.
„Když to přeženu, tak by za pár let bylo ve škole více pedagogů než žáků,“ poznamenal hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler.
Podle Radka Cikla mají obě sklářské školy málo žáků a mají i problémy s financováním provozu.

„Je proto reálné, že by v několika měsících či letech hrozil kolaps obou škol,“ doplnil náměstek pro školství a předeslal, že do roku 2024 se demografická křivka nezlepší a žáků bude stále ubývat.

„Obě školy nedokážeme finančně udržet. Nemůžeme přípravu na budoucí povolání oddělit od poptávky z hospodářské sféry.
Musíme se ohlížet také na finance, které jsme schopni do toho vložit,“ komentoval Radek Cikl.

DALŠÍ ČLÁNKY KE SLOUČENÍ SKLÁŘSKÝCH ŠKOL NAJDETE V PRAVÉM SLOUPCI

Krajský úřad by měl podle svých propočtů sloučením ušetřit v příštích deseti letech 120 milionů korun. Pokud by k němu nedošlo, bylo by třeba investovat do rekonstrukce a vybavení šenovské školy šedesát milionů korun a dalších šest milionů na provoz a mzdy pedagogů.

Kraj rozhodl ve prospěch novoborské školy kvůli tomu, že objekty v Kamenickém Šenově jsou povětšinou v havarijním stavu a vzdálenost mezi oběma městy je pouhých osm kilometrů. Nový Bor je spádové středisko a má podstatně víc sklářských oborů. Disponuje moderní sklářskou pecí a i další vybavení je na vyšší úrovni.

„Tato i předcházející rada kraje vyčlenila na záchranu školy v Kamenickém Šenově v posledních dvou letech částku dva a půl milionu korun. Ministerstvo školství totiž dává peníze na mzdy podle počtu žáků,“ dodal Radek Cikl.

O osudu nejstarší sklářské školy na světě rozhodnou za čtrnáct dní krajští zastupitelé. Očekává se, že jednání bude mít velmi napjatou atmosféru. Chtějí se ho zúčastnit i studenti šenovské školy, kteří chystají pokojnou demonstraci