Oprava staré kašny, dětské hřiště nebo psí útulek. To jsou příklady občanských návrhů, jež obvykle dostávají největší podporu v rámci takzvaných participativních rozpočtů. V nich o rozdělení části městského balíku rozhodují sami občané. Nyní budou mít takovou možnost i Českolipané.

První veřejné setkání, kde budou moci lidé své návrhy městu předat, se uskuteční v pondělí 16. dubna od 17 hodin v KD Crystal. „Věnujte trochu času pročtení pravidel a harmonogramu a dejte se do toho,“ vyzvala spoluobčany starostka České Lípy Romana Žatecká (ČSSD) s tím, že se všemi, kdo najdou chuť, se ráda potká nad jejich návrhem.

Uzávěrka návrhů projektu Tvoříme město pro rok 2019 bude na konci května. Následně proběhne vyhodnocení příslušnými úřady a o schválených návrzích následně rozhodnou hlasováním opět občané. Česká Lípa vyčlení na projekt ročně celkem pět milionů, přičemž na jeden záměr připadá až půl milionu. Mělo by se tak dostat na minimálně deset občanských návrhů. Jejich předkladatelé však musejí počítat s tím, že ne všechny jsou vhodné či proveditelné.

Velkou váhu budou mít při zařazení návrhů příslušné úřady. Jejich úředníci se zavazují, že budou občanům nápomocní nejen během pondělního veřejného setkání. „Budeme občanům poskytovat maximální pomoc. Bude to fungovat tak, že město nabídne nějaké konzultační hodiny, kdy se jednotlivým navrhovatelům bude věnovat některý z úředníků,“ uvedla vedoucí odboru rozvoje města a investic Jolana Nebřenská s tím, že občanem navržený projekt nesmí být například v rozporu se strategickými dokumenty města, typicky s územním plánem.

S návrhem na zavedení participativního rozpočtu přišel klub zastupitelů za KSČM. „Jsem rád, že byl náš návrh takto kladně přijat. Moc děkuji paní Nebřenské za zpracování pravidel, byť mám drobné připomínky, a určitě budeme veřejnosti k dispozici i my, zastupitelé,“ předeslal předseda klubu František Chot s tím, že teď už záleží čistě na občanech, s jakými nápady přijdou.