Průlom. Po několikaleté pauze budou moci lidé diskutovat na webových stránkách Městských novin v České Lípě. Aby se diskuse nezvrhla ve vulgarismy, bude se muset každý uživatel povinně zaregistrovat pod plným jménem s uvedením e-mailové adresy.

Podle místostarosty Jiřího Kočandrleho (TOP 09) se tak město chce chránit proti případným soudním žalobám kvůli obsahu příspěvků a komentářů.Anonym smažou

„Pokud někdo napíše pod přezdívkou, smyšleným jménem nebo dokonce anonymně, jeho příspěvek smažeme. Diskuse budeme průběžně několikrát denně kontrolovat, zda je v souladu s pravidly," zdůraznil Jiří Kočandrle s tím, že v případě opakovaného porušení pravidel smažou uživatelský účet.

Povinná registrace

Bezprostředně reagovat na zprávy z města budou moci diskutéři od pondělí 19. listopadu. Nejdříve si projdou kolečkem registrace, v ní je čeká vyplnit celé jméno i příjmení a kontaktní e-mailovou adresu.

„Registraci dokončí kliknutím na odkaz, který dorazí na uvedený e-mail kvůli ověření pravosti kontaktu. Díky tomu bude moci uživatel ihned vkládat komentáře pod jednotlivé články, aniž by musel čekat na autorizaci administrátorem," vysvětlil Jiří Kočandrle.

Zavedení diskusí na webu Městských novin si letos v lednu prosadili opoziční zastupitelé. Ti průběžně kritizovali to, že ani po téměř roce nebylo možné pod články vkládat příspěvky.

„Kontrolní výbor, který hlídá plnění usnesení zastupitelů, sice předložil, že usnesení o diskusích na webu Městských novin bylo splněno, otázkou je, co zkontroloval, když diskutovat nebylo dosud možné," komentovala nedávno Romana Žatecká (ČSSD).

Představitelé radnice vysvětlovali zpoždění tím, že musí ošetřit pravidla tak, aby se diskuse nezvrhla ve vulgarismy. Argumentovali tím, že Městské noviny mají především informovat a nemá z nich být nekontrolovaný hydepark. Ten se stal před lety z internetových stránek města, odkud kvůli sprostým příspěvkům zmizela diskuse.