Podle zástupců městské policie jim škodí nepravdy a obvinění, která na jejich adresu padají v příspěvcích na facebookovém profilu stínových strážníků Městská policie Česká Lípa neoficiálně informační.

„Některé záležitosti týkající se aktivit Karla Šiktance nejen přesáhly hranici slušného chování, ale i hranu zákona. Chystáme civilní žalobu, která by měla pomoci dobré jméno městských strážníků očistit," uvedla starostka České Lípy Hana Moudrá (ODS). Ta je zároveň ze zákona velitelkou městské policie.

Jak uvedla mluvčí českolipské radnice Kristýny Brožové, chce město ale nejdříve řešit věc smírně. „Pošleme předžalobní výzvu, v níž Karla Šiktance požádáme, aby upustil od protiprávního jednání a zároveň o písemnou omluvu. Pokud výzvu nevyslyší, bude se vše řešit soudní cestou," doplnila Kristýna Brožová.

Ta rovněž informovala o tom, že do soudní síně hodlá zamířit i velitel hlídkové služby městských strážníků Jan Pachovský. „Nezávisle na městě chce na Karla Šiktance podat trestní oznámení pro pomluvu," dodala Brožová.

Karel Šiktanc si ale za obsahem profilu na sociální síti stojí. „Nejsou tam žádné lži. Není tam nic, co by mohlo městskou policii poškozovat," řekl pro Deník Karel Šiktanc. Ten se proto podle svých slov případné žaloby nebojí. „Nehodlám ustoupit, budu dál informovat o činnosti a nešvarech městské policie v České Lípě," zdůraznil Šiktanc.

Českolipští stínoví strážníci rozjeli svůj boj za lepší městskou policii v České Lípě na sociální síti teprve nedávno, ale jejich aktivita si získává čím dál víc příznivců.

Jak sami neoficiální strážníci říkají, vadí jim především to, že jsou jejich oficiální kolegové až příliš soustředění na obouvání aut a výběr pokut za špatné parkování na úkor jiné činnosti. Aby jim uvolnili ruce, zásobují profil seznamem ulic s fotografiemi a upozorňují řidiče na to, kterým místům k parkování se mají vyhnout. Nezůstali ale jen u internetu. Před třemi týdny úspěšně uspořádali v České Lípě první Dny bez pokut, kdy přímo v terénu radili řidičům s parkováním.

S touto formou nemá podle mluvčí Brožové problém ani samotná městská policie, ač jinak nesouhlasí s obsahem některých příspěvků na internetu. „Vítají pomoc i organizaci při preventivních akcích zaměřených na chybné parkování," uvedla Kristýna Brožová.

Za dveřmi je tak opakování dalšího Dne bez pokut. „Hlídky, které dohlédnou na správné parkování, vyrazí do ulic koncem května," dodal Šiktanc.