VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radnice v Lípě odmítá zveřejnit smlouvu se „stínovou“ městskou policií

Česká Lípa - Tajný pakt o neútočení. Smlouvu, kterou letos uzavřelo město Česká Lípa s Karlem Šiktancem, autorem facebookového profilu takzvané neoficiální městské policie, nikdo z Českolipanů nikdy neuvidí.

4.6.2015 20
SDÍLEJ:

Městská policie v České Lípě. Foto: Deník

Dokument, na jehož základě radnice stáhla žalobu proti Šiktancovi za poškozování dobrého jména města, totiž vedení města v čele se starostkou Romanou Žateckou odmítá zveřejnit.

„Respektuji to, co je uvedeno v té dohodě, a sice, že její obsah je jakoby nezveřejnitelný. V minulosti jsem už v hrubých rysech informovala o tom, jakou dohodu jsme uzavřeli," zdůvodnila utajení smlouvy na tiskové konferenci českolipská starostka Romana Žatecká.

Vedení města o uzavření dohody informovalo v prohlášení, vydaném letos v březnu. „Zvolili jsme formu mimosoudní dohody, podle které se pan Šiktanc už nebude nepravdivě a zkresleně vyjadřovat o práci našich strážníků," stálo v prohlášení. V něm se vedení města ohradilo i proti výtkám, že strážníci dostávají pokyny podle Šiktancových připomínek.

Nezveřejnění dohody přitom Šiktancovi nahrává. Pokud není jasné, co smlouva obsahuje, nemůže nikdo posoudit, zda se velitel stínové policie, ve skutečnosti provozovatel fekálních vozů, smluvené dohody opravdu drží.

Šiktanc totiž výpady proti městské policii na facebookovém profilu, který založil, ani v posledních týdnech nešetří. Útočně a možná až urážlivě se vyjadřuje ale především o konkrétních strážnících, se kterými si dlouhodobě touto formou vyřizuje účty.

Dodržování smlouvy z Šiktancovy strany, ale i publikování informací na jiných facebookových profilech, si prý radnice hlídá. „Nás to stojí strašně moc práce a tiskovou mluvčí asi strašně moc nervů, protože každý den posílá print screen toho, co považuje za „otazník"," formulovala odpověď o neoobvyklém monitoringu Romana Žatecká. „Pokud mám pocit, že už jde o překročení dohody, tak to konzultuju s právníkem."

Starostka také přiznala, že z facebookových statusů, které Šiktanc zveřejňuje, se také stávají podněty, které postupuje dál jako stížnost. „Pak dojdeme k tomu, že jsou neodůvodněné, ale někdy jsou také odůvodněné a to si pak vyřešíme tady," zmínila starostka. Na Šiktancově aktivitě nevidí nic špatného. „Pořád se držím toho, že každý občan v tomto městě má právo vyjádřit se k fungování toho, co je placeno z veřejných peněz. Tedy i k činnosti městské policie."

Vzhůru do terénu, povolal nás Šiktanc

Když si skupina lidí z centra města chtěla založit osadní výbor, radnice jim to zatrhla a koaliční zastupitelé se lidem vysmáli. Když svoji aktivitu začal minulý týden vyvíjet Karel Šiktanc (vydal se zkontrolovat službu svého úhlavního nepřítele, strážníka Pachovského, se kterým vede osobní spor), tak vedení města ihned vyrazilo do terénu Šiktancova „horká zjištění" o hlídání přechodů u škol prověřit (jeden ze strážníků na to ještě v průběhu této „akce" upozornil redakci pozn.red.).

„Bydlím na Slovance. Moje trasa z domova na radnici často vede kolem škol Slovanka, Pátovka, Špičák, Moskevská a pak jdu teprve do práce," vysvětlila starostka svoji „náhodnou" přítomnost na akci, vyvolané Šiktancem a namířené proti strážníkovi, se kterým se soudí.

Strážník skončil kvůli znechucení

Kvůli znechucení z aktivit, které proti Městské policii v České Lípě vyvíjí samozvaný velitel stínové městské policie Karel Šiktanc, odešel letos v březnu od městské policie čtyřicetiletý strážník a instruktor sebeobrany Michal Vydra.

„To, jakým způsobem se pan Šiktanc mstí, jakou špínu kydá na městskou policii, mi neskutečně vadí. Jsou tam jen lži, výmysly, podezírání. Svinstvo," uvedl před svým odchodem Vydra. „A to, co pan Šiktanc napíše na své stránky, tak vždy za dva tři dny máme v denních úkolech. Nevím, co má radnice společného s panem Šiktancem, ale je jasné, že se podle jeho výkřiků řídí."

Vydra raději odešel k městské policii do Jablonného v Podještědí. „Pro město Česká Lípa už nechci dál pracovat," řekl. Starostka Žatecká následně Vydru kvůli jeho nespokojenosti a protože nosí zbraň doslova označila za hrozbu pro představitele města srovnatelnou se střelcem v Uherském Brodě.

Autor: Michael Polák

4.6.2015 VSTUP DO DISKUSE 20
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pokusy s prototypy třiček v českolipském Centru textilního tisku.
5

Patrioti z Lípy mají na triku obtisk kanálu

Úřad práce. Ilustrační foto.

Nezaměstnanost klesá pomaleji. Hrozí úplné zastavení

Hokejisti České Lípy byli v Turnově blízko k výhře

Liberecký kraj - Více než vyrovnanou partii s lídrem Krajské ligy mužů odehráli hokejisté České Lípy ve 13. kole na ledě Turnova.

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Dlouhodobá léčba nemoci nebo úrazu zamává nejen s psychikou člověka, ale také s jeho peněženkou. Pokud nemáte našetřenou solidní rezervu, zamyslete se nad připojištěním pracovní neschopnosti. Může vám přijít vhod. Co byste o připojištění měli vědět prozrazuje David Kučera, finanční poradce Partners.

Bor po mnoha letech dosáhl svého

Nový Bor - Sbírky novoborského sklářského muzea mu konečně i patří. Další muzea spravující papírově cizí předměty budou následovat.

Do České republiky míří orkán. Už ráno komplikoval dopravu silný vítr a sníh

Severní Čechy - Dopravu v České republice v pondělí ráno omezily především zbytky sněhu a na některých místech také silný vítr. Opatrní by řidiči měli být zejména na silnicích druhých a nižších tříd ve vyšší polohách.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT