Balíček výhod je součástí kuchařky, která určuje pravidla čerpání sociálního fondu ve prospěch zaměstnanců městského úřadu.

Schválení jeho statutu ale neprošlo přes zastupitele. „Nebyla vůle. Návrh neschválili již podruhé, potřetí ho už předkládat nebudeme," řekl starosta Kamenického Šenova František Kučera.

Ten nápad na zřízení sociálního fondu, s nímž přišla tajemnice Jiřina Fridrichová, jako jeden z mála podpořil. Na fond zastupitelé uvolnili před časem sto tisíc korun

Obědy jsou drahé

Podle Františka Kučery měly jít prioritně peníze na navýšení příspěvku na stravné. Každý z úředníků, včetně starosty a místostarosty, si mohl přilepšit o pět korun denně ke stávajícím stravenkám v hodnotě pětačtyřiceti korun, jež v současnosti dostávají. „Za tuhle cenu se oběd ve městě nepořídí," komentoval František Kučera.

Podle pravidel mohly být z fondu uhrazeny předměty, které zlepší pracovní prostředí. Například drobná elektronika jako je mikrovlnná trouba, rychlovarná konvice nebo i květiny na parapet v kanceláři.

Peníze na obývák

Největší kontroverze ale způsobily bezúročné půjčky, jejichž maximální výše měla být dvacet tisíc. O zmíněnou částku mohl zažádat úředník, který by potřeboval peníze při koupi rodinného domu nebo bytu do osobního vlastnictví či na provedení stavebních úprav ve vlastněné nemovitosti. Splátky si mohl příjemce rozdělit do tří let.

Zaměstnanci ale měli také mít možnost požádat o výhodnou desetitisícovou půjčku s dobou splatnosti dva roky na koupi bytového zařízení .

O stejně vysokou částku, ale se splátkami rozloženými do tří let, mohli žádat úředníci na překlenutí tíživé finanční situace v mimořádně závažných případech.

Nadstandard

Půjčky považovala řada zastupitelů za nadstandard, který jde z peněz daňových poplatníků. A právě to, že výhodné půjčky nejsou férové vůči ostatním obyvatelům města, bylo hlavním argumentem oponentů záměru.

„Nikdo neřekl, že by se muselo vyčerpat celých sto tisíc. Fond měl být především motivací pro zaměstnance úřadu a z naší strany pak vyjádřením ocenění za jejich práci. Nedostávají žádné peníze, když mají výročí nebo třeba při odchodu do důchodu, " dodal šenovský starosta František Kučera.