Česká Lípa bude uzavírat první polovinu naplánovaných debat ministra s občany. „Pojďte mi říct cokoliv, co je pro vás podstatné a na co chcete slyšet odpověď od poslance, člena vlády a ministra vnitra. Přijmu jakoukoli kritiku,“ vzkázal předem Rakušan.

Podle něj je s vládou a výsledky její práce spousta lidí nespokojena a jeho debaty mohou zlepšit komunikaci na místní úrovni, kde je třeba vysvětlovat ožehavá témata a čelit kritice. „Zcela záměrně se chystám jet do měst, kde to od lidí schytáváme nejvíc,“ připustil Rakušan.

První, velmi emotivní debata byla 22. ledna v Karviné, druhá klidnější o týden později v Sokolově. Třetí zastávkou byl Most, kde se místem setkání stala restaurace Severka. Ta v roce 2019 proslula jako hlavní kulisa komediálního seriálu Most!, který trhal ve vysílání České televize rekordy ve sledovanosti.

Stínová vláda jednala v České Lípě.
VIDEO: V Lípě se sešel kabinet stínové vlády. Babiš a spol. nešetřili kritikou

V parlamentních volbách v roce 2021 vyhrálo v České Lípě s více než 32 procenty hlasů ANO 2011, za ním skončila koalice SPOLU (ODS-KDU/ČSL, TOP 09) se ziskem 18 % hlasů. Hnutí STAN a Piráti získali společnou kandidátkou přes 17 % a brali třetí místo. Volební účast lehce přesáhla 55 %.

V posledních komunálních volbách v roce 2022 slavilo v Lípě vítězství rovněž ANO (40,80 %), druhé bylo uskupení Živá Lípa (19,79 %), třetí SPD (9,94 %). Koalice SPOLU získala 8,37 % procent hlasů a dvě místa v zastupitelstvu. Starostové (SLK) ve městě do voleb nekandidovali.

Mohlo by vás zajímat: Zemědělci vyrazili do České Lípy na protestní jízdu

Zdroj: Deník/Ladislava Sdrzallek