“Každá debata, i když se může někomu zdát vyhrocená, má smysl. Pokud na ní řešíme to, s čím se denně trápíte,” uvedl v příspěvku na svém účtu sociální sítě X ještě před začátkem diskuzního večera. První kritiku schytával už rovnou v komentářích pod ním. “Však vás zase vypiskají,” napsala Martina Halamová.

Sál v kulturním domě Crystal byl plný. Z počátku debaty hovořili většinou milovníci konspiračních teorií a lidé s opačným spektrem názorů. Atmosféra chvílemi houstla, docházelo i na hučení a několik účastníků volalo po demisi. O mikrofon byl velký zájem. Zhruba v polovině debaty, kdy část účastníků odešla, se atmosféra v sálu zklidnila.

Na místo přijel i hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Vít Rakušan se v odpovědích občanům dotkl širokého spektra témat. Za důležitou považuje obranu vnější hranice. Vyjádřil se též k obavě z povinných kvót pro nelegální uprchlíky. „Ani krizové opatření neobsahuje povinné relokace. To byla červená čára, za kterou jsme nebyli ochotní zajít. A myslím si, že žádná vláda v České republice nepůjde. Na tomhle je vzácná shoda snad všech politických stran, které v poslanecké sněmovně jsou,“ řekl.

Darování rozsáhlého souboru archivních materiálů Vlastivědnému muzeu a galerii v České Lípě schválila rada města Waldkraiburg, které leží v německém Bavorsku.
Do muzea v Lípě míří cenný dar. Unikátní sbírka vzpomínek německých vysídlenců

Dále se dotkl České pošty, kdy upozornil, že máme jednu z nejhustších sítí pošt a zmínil, že Balíkovna bude státní akciovou společností. Vyjádřil uznání pro české občany, kteří v počátcích konfliktu na Ukrajině poskytli uprchlíkům podporu. Hovořilo se o škodlivosti dezinformací a nutnosti zavedení právního rámce v souvislosti s označováním produktů vytvořených umělou inteligencí. Vyjádřil spokojenost s výdaji na obranu ve výši 2 % státního rozpočtu.

Velmi se debatovalo také o důchodech a věku odchodu do důchodu, zde v podstatě nenabídl řešení, jen zdůraznil, že lidé by měli být ochotni setrvávat déle aktivní. V závěru zmínil, že debata v České Lípě byla oproti jiným městům poměrně kultivovaná a poté byl prostor ještě na individuální otázky„ Nikam neprchám, neodcházím zadním vchodem a budu tu ještě na soukromé dotazy,“ vyzval občany na které se nedostalo.

Rakušanova Debata bez cenzury v České Lípě je už čtvrtá v pořadí, předcházely jí návštěvy Karviné, Sokolova a Mostu. “Zcela záměrně jezdím do měst, kde to od lidí schytáváme nejvíc,” napsal na svém webu. "Pojďte mi říct cokoliv, co je pro vás podstatné a na co chcete slyšet odpověď od poslance, člena vlády a ministra vnitra. Přijmu jakoukoli kritiku,” píše. Chce občanům napřímo vysvětlovat některé legislativní kroky vlády a úsporná opatření, které byly z Rakušanova pohledu špatně komunikovány.

Česká Lípa bude uzavírat první polovinu naplánovaných debat ministra s občany.
Rakušan míří do České Lípy. Jezdí tam, kde to vláda schytává nejvíc

Co řeší s lidmi zatím nejvíc? “Ceny energií, Ukrajince a náklady na pomoc, inflaci, nedostatek policistů, dezinformace, co vláda dělá pro mladé… a spoustu dalších věcí,” popisuje. Říká, že jezdí hájit práci celé vlády, ne všichni členové kabinetu jsou z jeho individuálního programu nadšení. Může za to částečně i jeho video, ve kterém se kriticky otřel o premiéra Petra Fialu.

Na dnešní večer v České Lípě naváže speciální ukrajinská debata na pražském Břevnově. “Ukrajinci, Ukrajinci, Ukrajinci. Téma všech Debat bez cenzury. Bohužel pro ně. Já už mám ale dost toho, že se mluví o nich bez nich. Nechci, aby dál zaznívaly jen jednostranné pohledy a dezinformace. Chci, aby stejně jako všichni ostatní měli možnost říct, co je trápí, tíží nebo štve. Debata je tu pro ně a jsem si jistý, že přínosná bude úplně pro všechny. Žijeme tu společně,” napsal do pozvánky Vít Rakušan.

Následovat budou ještě další debaty v menších městech, začátkem března pojede ministr do Vyškova, Přerova a pak ještě do Ústí nad Labem šňůru uzavře v Havířově.

Mohlo by vás zajímat: Zemědělec z Českolipska má z protestů už deprese. „Je to arogance moci,“ říká

Zdroj: Ladislava Sdrzallek