„Sázeli jsme převážně hrušně a jabloně, naroubované odrůdy za zaniklých vsí. Celkem 30 stromů,“ informovala ředitelka geoparku Lenka Mrázová. Nová alej vede v místech rušné cyklostezky. Každý strom je opatřen cedulkou, na které najdete název odrůdy, název zaniklé vsi, odkud byla odrůda odebrána, a jméno patrona stromu, tj. člověka, který strom sázel.

Tím byl nyní i například hejtman Martin Půta, který je členem správní rady Geoparku Ralsko a zasadil první hrušni máslovku původem z obce Medný. Výsadbu aleje podpořila Nadace ČEZ. Velkou pomocí byli i hasiči ze Stráže pod Ralskem, kteří přijeli alej zalít. Do budoucna geopark plánuje ve výsadbě pokračovat. „Prostoru je tu dost, chtěli bychom dotáhnout alej až k obci Dolní Novina a pak možná pokračovat na druhé straně cyklostezky,“ podotkla Lenka Mrázová.

Obecně prospěšná společnost Geopark Ralsko se již od roku 2016 snaží zmapovat staré odrůdy ze zaniklých obcí a v evidenci má již přes 300 stromů z celkem 8 zaniklých obcí – z Kostřice, Křídy, Holiček, Ostrova, Jablonečku a dalších. Na podzim pak probíhá akce pod názvem Jablka vzpomínek, kde je na programu beseda s pomology, moštování a ochutnávka štrúdlů.