Na začátku týdne dorazila na Českolipsko vládní návštěva v čele s premiérem v demisi Andrejem Babišem. Jednou ze zastávek byl bývalý vojenský prostor Ralsko.

Andrej Babiš s ředitelem SUPŠS v Kamenickém Šenově Pavlem Kopřivou obdivují výtvarné práce studentů školy. Jedna ze studentek se na návštěvu vládních činitelů dobře připravila.
FOTO: Studentka si oblékla na přivítání Andreje Babiše speciální triko

Rány, které rozlehlé, převážně přírodní lokalitě nadělal pobyt sovětských vojáků, se snaží Liberecký kraj postupně hojit. Od představitelů vlády na to obdržel příslib uvolnění až sta milionů korun v příštím roce. Peníze by měl kraj investovat do likvidace budov, které v oblasti zůstaly. V současnosti se v celém areálu nachází stále přes 170 staveb v různém stádiu rozkladu a tím i nebezpečnosti.

Příspěvek by podle slov zástupců vlády v demisi mělo umožnit otevření dotačního programu na demolice budov v sociálně vyloučených lokalitách také pro kraje. V současnosti je ve vládním fondu na zmíněné demolice 100 milionů korun, vláda ho chce navýšit na 350 milionů. „Zvedá se výběr DPH, myslím si, že by to bylo možné,“ řekl při té příležitosti Babiš.

Andrej Babiš.
Ralsko, silnice i skokanské můstky. Do Libereckého kraje přijíždí Babišova vláda

Co potom s tím? „Z těch 350 milionů by 100 milionů korun mělo jít na bourání přímo v bývalém vojenském prostoru Ralsko, což považuji za významný posun. Když budeme mít na demolice více peněz, můžeme je samozřejmě urychlit a přiblížit se tak ke stavu, kdy bude území čisté a bezpečné,“ uvedla náměstkyně hejtmana Libereckého kraje Jitka Volfová. Podle ní se poté hejtmanství konečně může soustředit na to, co bude s prostorem dál.

Neznamená to ale, že žádné nápady nejsou. Volfová například mluví o využití přírodního bohatství, které lokalita skýtá. Říká také, že by bylo vhodné zachovat v místě letiště. O jeho formě a rozsahu je ale zatím předběžné spekulovat. Při plánování budoucnosti prostoru kraj jedná také se státem, potažmo Vojenskými lesy a statky jako vlastníkem mnoha pozemků v okolí.

Do cihlových zdí a železobetonové konstrukce první ze tří právě demolovaných domů v Ralsku se zakusuje těžká technika. Do konce ledna místo nich bude jen holá planina.
V Ralsku demolují další domy po sovětské armádě

Do procesu příprav kraj zapojil také Technickou univerzitu v Liberci (TUL), se kterou vloni na podzim podepsal memorandum o spolupráci.

„Na naší fakultě probíhal mezinárodní workshop, za účasti HKU Utrecht a Meijo University Nagoya, kterého se účastnilo třicet zahraničních studentů. Jeho tématem bylo právě Ralsko a jeho vizuální identita,“ uvedl prorektor TUL Radek Suchánek.

„Jsem moc ráda, že s Fakultou umění a architektury liberecké univerzity spolupracujeme. Kde jinde můžete najít tolik kreativního myšlení, inspirace a smyslu pro inovace. A proto věřím, že najdeme společnou představu, jak by v budoucnu mohl bývalý vojenský prostor vypadat,“ podotkla náměstkyně Volfová.

Všechny objekty po sovětské armádě jsou v dezolátním stavu, zejména dva bývalé štáby, které se nacházejí v blízkosti centra Ploužnice, jsou pro okolí velice nebezpečné.
Demolice v Ralsku budou pokračovat i příští rok

Deník se na názor ohledně budoucnosti areálu v Ralsku zeptal i zdejších obyvatel. Například Romana Hanzlová z nedaleké Mimoně provozuje v Ralsku nízkoprahové centrum. Místní poměry a obyvatele tak dobře zná. „Určitě bych nechtěla, aby se sem vrátili vojáci. Civilní letiště by mi nevadilo, ale musel by s tím nutně přijít rozvoj další infrastruktury,“ uvedla Hanzlová.

Podle ní stávající nedostatky potvrdila například nedávná rekonstrukce Husovy třídy v Mimoni. Tranzitní doprava byla přitom odkláněná po rozbité silnici přes Ploužnici v Ralsku. „Na velký provoz tam nejsou zvyklí, proto byla intenzita dopravy v tu dobu dost nebezpečná,“ upozornila.

S nutností řešení technické infrastruktury souhlasí i Volfová. Zmíněnou komunikaci už má Liberecký kraj v plánu oprav na tento rok. Do toho se jedná také o nové silnici, která by v budoucnu zkrátila cestu z Ploužnice do Osečné. „Předběžné odhady nákladů činí asi tři sta milionů korun,“ dodala Volfová s tím, že i zde bude kraj žádat o nějakou formu státní podpory.

Jeden z objektů v okolí bývalého letiště v Ralsku.
Studenti navrhnou „nové“ Ralsko