A o svůj historický majetek, který doteď spravoval stát prostřednictvím převážně mimoňské divize Vojenských lesů a statků (VLS), se teď dvoutisícové město hlásí. „Jedná se o pozemky v dnes již zaniklých obcích, některé jsou uprostřed obory VLS. Celkem jde o 350 hektarů," uvedl starosta Ralska Miroslav Králík.

Ten upřesnil, že se jedná až z devadesáti procent o lesní pozemky. „Podle hrubého odhadu se jejich cena pohybuje kolem 35 milionů korun," doplnil Miroslav Králík.

Jak s novým nemalým majetkem naloží, je podle něj v tuto chvíli ve hvězdách. Ve hře je několik variant. jednou z nich je částečný prodej, který by vylepšil zhruba padesátimilionový rozpočet obce. Příjem by zajistil i pronájem, například VLS, které se o ně v současnosti starají. „Je možné, že se domluvíme s VLS, aby je za úplatu obhospodařovaly. Možností také je, že založíme příspěvkovou organizaci Městské lesy a budeme se o nabyté pozemky starat sami," nastínil Miroslav Králík.

Podle něj také totiž bude záležet na dohodě s VLS, které s největší pravděpodobností budou mít zájem o směny lesních pozemků.

Požádat stát o historický majetek musí Ralsko do konce března. Po tomto datu by se k němu obec dostala jen soudní, tedy složitější a dražší cestou. „Nemusíme ale dostat všechno zpátky. Stát může říct, že jsou pro něj některé pozemky strategické," řekl starosta Králík.

Ralsko není jediným městem, které usiluje o navrácení historického majetku. Před časem se o louky, pastviny a lesy v okolí Šenovského vrchu přihlásil Kamenický Šenov. „Nejde o lukrativní pozemky, ale chceme to dotáhnout do konce," řekl před časem starosta Kamenického Šenova František Kučera.

Část pozemků kolem Šenovského vrchu by měly připadnout obci Prysk, hranice obou obcí prochází totiž právě tímto územím.