Dvaačtyřicátý svazek oblíbené edice čtenáře zavede do bývalého vojenského prostoru Ralsko. Do knihy se autorům podařilo shromáždit 370 pohlednic od konce 19. století do období krátce po skončení druhé světové války, kdy došlo k odsunu původního německého obyvatelstva.

Málokteré území prošlo od doby vydání pohlednic do současnosti takovou proměnou, jako právě Ralsko. Většina vesnic navždy zmizela ze zemského povrchu a ty, co přežily, doznaly značných proměn. Po odchodu sovětské armády v roce 1991 se oblast pomalu probouzí ze „zlého snu" a jsou zde pokusy o jakýsi návrat do normálního života. Staré pohlednice jsou tak jedním z posledních svědků toho, jak se zde před více než 70 lety žilo.

Pohlednice v knize doprovází českoněmecký text. Její křest uspořádal Spolek historie Mimoňska v Muzeu vystěhovalectví do Brazílie v Náhlově, vesničce na samém okraji bývalého vojenského prostoru. Hosté, mezi kterými nechyběli zástupci města Ralska i okolních obcí, titulu popřáli, ať se líbí a hlavně prodává. Na křtu nechyběli účastníci z řad sběratelů, pamětníků a rodáků z Ralska.

Dalším městem, které by se mohlo dočkat podobné publikace, by měla být Mimoň.