Za až milionovou odměnu a bez výběrového řízení si v Ralsku najmou pražskou firmu Anecaimen s.r.o. Její jednatelka Alena Hradilová Panáčková má přesvědčit ministerstvo financí, aby městu odpustilo 6,2 milionu pokuty za porušení dotačních pravidel, kterou Ralsko vyfasovalo předloni.

Přitom jen o měsíc dřív se měl o totéž pokusit vlastními silami starosta Miroslav Králík (ČSSD), poté co přes zastupitele neprošel jeho návrh na uzavření mandátní smlouvy se zmíněnou společností.

Za chyby při čerpání dotace na rekonstrukci panelového domu v Ploužnici naúčtovalo ministerstvo financí penále ve výši zhruba 6,2 milionů korun v roce 2009. O prominutí nebo snížení platby žádalo město již v době vyměření sankce, ale neúspěšně. V současnosti jim zbývá zaplatit do státní kasy z městského rozpočtu asi 4,5 milionu.

„Máme tady naši žádost, která byla na ministerstvu financí neúspěšná. Neumím napsat novou, aby prošla. Musím si nechat poradit, nikdo to zadarmo neudělá,“ argumentoval Králík.

Nestoudná odměna

Na výši odměny zkrachoval jeho návrh na mandátní smlouvu, který předložil zastupitelům v listopadu. S poradenskou firmou, kterou mu podle jeho slov doporučil úředník na ministerstvu, se dohodl na dvacetiprocentní provizi z částky, kterou se jí podaří z ministerstva financí dostat. Řečí čísel to znamená, že jednatelka Panáčková by v případě stoprocentní úspěšnosti inkasovala od města 1,2 milionu korun. Pokud by nevymohla nic, na její konto by podle Králíka neputovala ani koruna.

„Milionová odměna je nestoudná. Vzbuzuje ve mně dojem, že deset procent z ní se dá tam a dalších deset na jiné správné místo,“ komentoval Václav Bilický (KSČM).

„Tady jsme na jednání zastupitelstva a ne podmorské mafie,“ reagoval Vít Veselý (ČSSD), který svým protinávrhem, aby odměna byla dokonce 25 procent, nechtěně podkopl nohy svému stranickému kolegovi Králíkovi.

Jinou firmu nezná

Zastupitelé se nakonec přiklonili k protinávrhu Bilického, aby o odpuštění šesti milionů žádalo finanční úřad město prostřednictvím starosty samo.

Po měsíci ale předložil na středečním jednání zastupitelů Miroslav Králík revokaci tohoto usnesení s opětovným návrhem na schválení mandátní smlouvy. „Chápu to tak, že jste nekonal a žádnou žádost neposlal,“ chtěl vědět Miloš Tita (nez.). „V usnesení nebyl termín. Následují rada města mě pověřila, abych jednal o změně smlouvy,“ reagoval Králík.

Ten tak v mezičase ignoroval rozhodnutí nejvyššího orgánu města - zastupitelstva - a dohodl se s jednatelkou Panáčkovu na snížení odměny na 15 procent. „Mluvil jsem s různými úředníky a je to částka v kraji obvyklá. Jestliže se žádost napíše podle rady úředníků, nedá se na podatelnu, ale přímo tomu úředníkovi, tak bývá úspěšná. Osobní kontakt je důležitý,“ zdůvodňoval Králík.

„Jde o to umět požádat, na obecním úřadě to nikdo neumí. Peníze potřebujeme,“ podpořil jej Ota Váradi (SNK ED).

Jaroslav Sluka (nez.) chtěl vědět, zda starosta s ohledem na to, že v podstatě sjednává zakázku za šest milionů oslovil i jiné poradenské firmy. „Ne, jinou neznám. Jestli vy ano, tak mi ji řekněte,“ odpověděl mu Králík. „Nikoho jsem nehledal, žil jsem v domnění, že konáte podle rozhodnutí zastupitelů,“opáčil Sluka.

Koaliční zastupitelé oproti listopadovému zasedání nyní návrh starosty Králíka podpořili většinou hlasů. Je možné, že se nebude jednat o poslední zakázku pro poradenskou firmu Anecaimen. Na město se zaměřili pracovníci českolipského finančního úřadu, kteří kontrolují čerpání dotací z let minulých.