Další případ krádeže krajského nebo městského majetku v bývalém vojenském újezdu se bude muset řešit v Ralsku. Po rozkradení a zplanýrování krajských pozemků a krajského lesa u letiště v Hradčanech, začalo včera pod taktovkou stejného pachatele nelegální „mizení" majetku také na sídlišti Ploužnice v Ralsku.

Případ má opět na svědomí už pro jiné delikty stíhaný českolipský podnikatel Vladimír Grösser. Z cesty mezi někdejšími bytovkami sovětských vojáků včera pronajatý bagr na Grösserův příkaz hbitě loupal obří kusy betonových panelů, kterými je cesta vydlážděná. Přestože cesta patří městu, panely se staly součástí zvláštního obchodu mezi dvěma soukromými podnikateli.

Čtěte také Těžba písku v Ralsku. Jaké zájmy za ní opravdu stojí?

Loupání panelů si vzala na starost firma Václava Škody z Českého Dubu, která se specializuje na zemní práce a demolice. Škoda včera Deníku do telefonu potvrdil, pro koho panely připravuje. „To musíte na pana Grössera," reagoval na dotaz, jestli ví, že se jedná o majetek města.

Vydlabaná cesta mezi „domy duchů“, rozpadajícími se bytovkami po sovětské armádě. Objekty patří firmě Vladimíra Grössera, ale pozemek mezi nimi je města Ralsko.Podnikatel Vladimír Grösser, kterého policie nedávno obvinila z krádeže dřeva na krajských pozemcích u hradčanského letiště, s novináři nekomunikuje. Podle informací Deníku potřebuje betonové panely, aby mohl alespoň „v naturáliích" splatit dluh u jiného podnikatele. „Druhému podnikateli se teď ty panely docela hodí, a tak si u něj Grösser odmaže dluh tím, že pro něj nechal ukrást majetek města," uvedl pro Deník zdroj dobře obeznámený s případem.

Jak se k rozkrádání svého majetku staví město Ralsko, nelze dostatečně výstižně zjistit. Starosta města Miroslav Králík patří dlouhodobě mezi spřízněnce podnikatele Grössera a nelíbí se mu články, které zatím o podnikateli vyšly.

Na dotaz, na základě čeho Grösser nakládá a obchoduje s majetkem města, starosta zareagoval tím, že cesta, kterou Grösser rozebírá, mu také patří. Po námitce, že podle katastru nemovitostí jde o pozemek města, se starosta omluvil, že hodně pospíchá.

Okrade i republiku?

Podle katastru nemovitostí leží cesta jednoznačně na pozemku města. Grösserově firmě Slaten sice patří okolo stojící objekty někdejších bytovek, ale pozemek mezi nimi je městský. Pronajatý bagr přitom za celý včerejší den cestu podél domů naprosto a definitivně zlikvidoval a obří vydlabané panely, které nestihly Grösserovy náklaďáky odvézt, se večer válely na hromadě u domů.

Otázka je, kolik panelů potřebuje českolipský podnikatel ukrást a kde se až zastaví. Sousední pozemek, kde je také cesta vydlážděná panely, totiž už nepatří městu, ale státu České republice, pro kterou pozemek spravují Vojenské lesy a statky. Možná se tak po likvidaci pozemků krajských a městských dočká Ralsko také okrádání státu.

Vladimír Grösser už je stíhaný pro krádež dřeva z parcel Libereckého kraje. Případem se letos zabývala kriminální policie poté, co Krajská správa silnic, která pozemky v Ralsku pro kraj spravuje, podala trestní oznámení.

Místo činu: sídliště Ploužnice Vydlabaná cesta mezi „domy duchů", rozpadajícími se bytovkami po sovětské armádě. Objekty patří firmě Vladimíra Grössera, ale pozemek mezi nimi je města Ralsko. Betonové panely z městské parcely odstranil najatý bagr firmy Václava Škody z Vlčetína u Českého Dubu. Ukradené panely skončily jako splátka dluhu českolipského podnikatele Vladimíra Grössera. Některé se tu na hromadě válely během dne a ještě i včera večer. Krádež za bílého dne tak bude zřejmě pokračovat.