Kauza zpustošených krajských pozemků poblíž hradčanského letiště v Ralsku má pokračování. Ukazuje se, že stavební firma Slaten, která si krajské pozemky přivlastnila a kterou vyšetřovala policie, na krádeži krajského majetku vydělala mnohonásobně víc, než se původně zdálo.

Důkazem je dětské hřiště v Náhlově, malé osadě spadající pod Ralsko. Právě tady skončila stavební suť (nebo její část), kterou stavební firma získala díky demolici ruin na krajských pozemcích. Radnice v Ralsku za to firmě podle dokladů, které má redakce Českolipského deníku k dispozici, zaplatila bezmála půl milionu korun.

„Hřiště je přitom v tristním stavu, je malé, má podivný povrch a stojí hned vedle dětského koutku, takže zranění malých dětí, které si tu hrají, je téměř jisté," popisuje Jiří Hanzl z občanského sdružení Lampa, které v Mimoni provozuje komunitní centrum pro děti a mládež a také připravuje volnočasové aktivity pro děti na Ploužnici a právě v Náhlově.

Hrát se nedá

„To hřiště u nás je strašné. Nevím, kolik za to radnice utratila, ale hrát se na něm nedá. Kluci stejně dál chodí hrát fotbal mezi bytovky, tak jako dříve," popisuje sedmnáctiletá Veronika z Náhlova.

Právě tristní stav hřiště přiměl mimoňské sdružení k tomu, že zmapovalo záměr investice i průběh stavby. „Zjištění pro nás byla šokující. Někdo se při tom velmi slušně obohatil," tvrdí Jiří Hanzl. Minulý týden už na policii odevzdal materiál obsahující trestní oznámení i řadu kopií různých smluv mezi městem Ralsko a stavební firmou Slaten.

Město v minulosti tvrdilo, že suť na hřiště v Náhlově zakoupilo od firmy a jejího jednatele Vladimíra Grössera za necelých osmdesát tisíc korun. Dokumenty, které má nyní policie k dispozici, dokazují, že částku 79 800 korun zaplatila radnice Slatenu nikoliv jednou, ale hned šestkrát!

Spiknutí opozice?

„Pokud to prošetřuje policie, tak se obraťte na policii, já nevím, kolik to bylo. V hlavě to nenosím," reagoval na dotaz Deníku starosta Ralska Miroslav Králík. Podle něj jde o spiknutí, za kterým stojí opoziční zastupitelé, kteří na vedení města podávají trestní oznámení.

Podle dokladů se ale vedení města chovalo opravdu velmi podezřele. Radnice podle všeho nechtěla, aby se celou věcí zabývalo zastupitelstvo města. O částce do osmdesáti tisíc korun totiž mohou rozhodnout sami radní. Město proto (pravděpodobně nelegálně) rozdělilo celou téměř půlmilionovou zakázku na šest jednotlivých akcí a každou účtovalo zvlášť. Šestkrát vystavilo stavební firmě fakturu na 79 800 korun.

Z dokladů vyplývá, že firma Slaten za to měla do Náhlova navézt 2200 tun sutě jako povrch pro dětské hřiště. Znamenalo by to, že například desetitunový náklaďák se tady měl otočit dvě stě dvacetkrát a kromě hřiště by tu zřejmě vyrostl i nový kopec. Nic takového v Náhlově není.

Málo suti

„Dovezené suti je na hřišti tak málo, že nedokáže zakrýt ani přízemní pařez, který uvnitř hřiště zůstal po poraženém stromu," ukazuje Jiří Hanzl. Otázka je tedy jasná: kam zmizela fakturovaná suť, nebo kam zmizely fakturované statisíce?

Jednatel společnosti Slaten Vladimír Grösser, který žije v České Lípě - Dobranově, s novináři nekomunikuje. Nereagoval na volání na mobilní telefon, zaslaný e-mail ani sms zprávu.

Ze zakázky pro Náhlov mohl profitovat Liberecký kraj, všechny peníze skončily ve skutečnosti ve Slatenu. A je tu navíc ještě další problém: navezená suť nemá doklady prokazující její způsobilost pro využití ve stavebnictví a doklady, prokazující její hygienickou nezávadnost.

O průběhu vyšetřování celého případu budeme dál informovat.