Filmaři, paintballisté, závodníci, tuneři, roockové hvězdy nebo letci. Ti všichni mají v blízké době využívat bývalý vojenský prostor Ralsko s jeho centrálním letištěm Hradčany. Z důvodu vysokého nájmu se oblasti dosud vyhýbali. Majitel letiště, Liberecký kraj, teď zveřejnil ceník, který činí nájem prostoru mnohem příznivější. Návratu tuningových srazů nebo filmařů tak už nic nebrání.

„V minulosti byl ceník stanoven na základě počtu návštěvníků, ale v Ralsku nejsou turnikety a vycházelo se hlavně z údajů pořadatelů, které byly dost nepřesné. Parametr se změnil na velikost plochy a na koeficient podle toho, co se zde bude konat," předeslal krajský radní pro ekonomiku Marek Pieter (SLK).

Základní částka za pronájem letiště a zelených ploch činí 30 000 korun, maximální výše denního nájmu je pak v případě natáčení komerčních filmů nebo reklam 300 000 korun. Liberecký kraj se nechal při tvorbě ceníku inspirovat letišti Mladá ve středočeských Milovicích a Hoškovicích u Mnichova Hradiště. Obě plochy jsou v létě využívány třeba na automobilové show nebo k pořádání mamutích metalových festivalů. Jeden takový Sonisphere, na kterém hrála Metallica, měl kdysi být i v Ralsku, ale pořadatelé se nakonec drahého nájmu zalekli a show přesunuli do Milovic.

Zlevnění pronájmu v Ralsku vítají. Podle starosty Miroslava Králíka (ČSSD) sami chtějí, aby letiště ožilo sportovními nebo kulturními akcemi, které pomohou turistickému ruchu. „To ale neznamená, že couvneme z našich pravidel," zdůrazňuje Miroslav Králík.

Naráží tím na městskou vyhlášku o poplatku ze vstupného. Ta byla před třemi lety důvodem, proč se přesunul metalový festival právě do Milovic, loni zase organizátoři odvolali tradiční tuningový sraz Mimoňské války. Město po nich totiž na základě vyhlášky požadovalo paušální poplatek 400 tisíc korun oproti předchozím letům, kdy z akcí šlo 7 procent.

„Vyhlášku jsme změnili kvůli praktikám pořadatelů. To se týká konkrétně Mimoňských válek, kdy od návštěvníků místo vstupného vybírali parkovné. Letiště bylo plné tisíců lidí, ale prodalo se řádově jen několik desítek vstupenek," vysvětluje Miroslav Králík s tím, že pravidla nastavili tak, aby se podobné situace neopakovaly.

Pořadatel Mimoňských válek Stanislav Rydl Deníku prozradil, že o zlevnění nájmu ví prozatím jen z médií a že chce s krajem i městem rokovat o tom, že by se kultovní přehlídka tuningových vozů letos do Ralska vrátila.

„Sto tisíc, které by po nás chtěl kraj, je pro nás přijatelné. Městu Ralsko jsme ochotni přispět 50 000 korun. To je maximum, abychom na tom neprodělali. Je třeba si uvědomit, že hrajeme ruskou ruletu s počasím, že zájem o podobné akce už dnes není tak velký jako zpočátku a že díky nám vydělali hlavně obchodníci a podnikatelé v Ralsku," svěřil se Rydl.