To ještě nezažili. Nově zvolené (i když staronové) vedení města má od středečního odpoledne město Ralsko. Nové zastupitelstvo i vedení radnice ale čeká období, jaké v Ralsku dlouho nepamatují. Město po několika letech, kdy mu hrozily finanční sankce ve výši mnoha desítek milionů korun, už nebude vystupovat jako dlužník.

„Náš dluh vůči státnímu rozpočtu bude nula. Zbývá zaplatit poslední dvě splátky vyměřeného penále a od ledna budeme bez dluhů. Je to důležitá zpráva pro obyvatele našeho města," řekl na konci ustavujícího zasedání zastupitelstva v Ralsku čerstvě zvolený staronový starosta města Miroslav Králík (ČSSD).

Co stavba s dotací, to velký problém

Problémy v Ralsku se táhnou minimálně od roku 2006. Kvůli pochybení při opravě dvou silnic právě v roce 2006 a při stavbě sportovního areálu na Ploužnici o rok později hrozilo městu, že bude muset do státní kasy vrátit až naprosto likvidační částku 43 milionů korun.

V prvním případě se na poslední chvíli zlevnila zakázka, ale město si nechalo celou dotaci na svém účtu, ač mělo více než tři miliony korun vrátit. Při stavbě sportovního areálu zase radnice po zrušeném výběrovém řízení oslovila pouze jednu firmu, která pak areál postavila.

Původně kontroloři z českolipského finančního úřadu za chyby městu vyměřili „pouze" 8,7 milionu korun. Poté, co se vedení radnice odvolalo, rozhodli na ústeckém finančním ředitelství daleko přísněji a částku navýšili na dluh 21,3 milionu a stejně vysoké penále 13 milionů. Kontroloři našli také pochybení při výstavbě kulturního centra v Kuřívodech. Kvůli nim mohlo město přijít o dalších zhruba 13 milionů korun.

Kvůli dluhům mělo Ralsko celé roky velké problémy. Přestože měli v Ralsku v jednu chvíli nezaměstnanost vyšší než dvacet procent, nemohli například na rozdíl od ostatních obcí zaměstnávat své občany na veřejně prospěšné práce. I když o to opakovaně žádali, pokaždé narazili na podmínku bezdlužnosti.

Současné vedení města v čele s Miroslavem Králíkem je v boji proti hrozícím odvodům za zpackané vyúčtování dotací úspěšné, situace se ale ještě může otočit.

Policie totiž už letos v únoru obvinila právě starostu Králíka ze zneužití pravomoci úřední osoby. Obvinění souvisí s vyšetřováním podezřelé zakázky na právní služby pro Ralsko z přelomu let 2012 a 2013. Město tehdy hledalo právníka na to, aby v zastoupení města na správných místech „žehlil" vratky a penále za zpackané vyúčtování státních dotací z minulých let, které Ralsku vyměřily finanční úřady v Ústí nad Labem a Liberci.

Právníkovi vedení města slíbilo ve smlouvě, která ani neprošla zastupitelstvem, pohádkovou odměnu až šest a půl milionu korun, pokud by se mu podařilo vyjednat, že Ralsko nic vracet nemusí.

Starosta Ralska si proti obvinění podal stížnost. Jak se kauza vyvíjí dál, už ale nechce komentovat. „Podejte si žádost o informaci a úřad vám odpoví," smetl ve středu dotaz bývalého zastupitele Víta Veselého.