Jabloneček je součástí bývalého vojenského prostoru poblíž obce Ralsko. Nyní se v něm prohánějí největší zvířata našeho kontinentu zubři evropští. Ale už brzy se promění v luxusní hotelový komplex. Bude ho tvořit ústřední objekt a přibližně 40 bungalovů. Na rozloze 15 hektarů nabídne nejen ubytování, ale i relaxační zóny a prosklené chalety v lesním prostředí.

„Vzrůstá poptávka po destinaci, kde je příroda, klid, žádná masová turistika, toho už jsou lidé přesycení,“ uvedl jeden z investorů projektu Stanislav Ludvík.

Na zvěsti o tom, že by tam měla být relaxační zóna pro vyhořelé manažery se jen usmál. „To je takový light motiv. Jde o souznění s přírodou a klid,“ podotkl.

Obyvatelé obce Ralsko zatím o projektu nemají ani tušení. „Vím, že se bude předělávat kulturní dům, tam by měl být i lékař a podobně, ale o hotelovém komplexu na Jablonečku nevím nic,“ řekl například Miroslav Mareš.

Naopak se zamyslel a zmínil, že ve vsi chybí hlavně hospoda. „Lidé se schází před krámem a podobně. Původně se uvažovalo, že by se postavila z kontejnerů v místě sběrného dvora, ale slyšel jsem, že z toho sešlo,“ pokrčil rameny.

Martin Hrabovský také o projektu neví zhola nic. Překvapeně zakroutil hlavou nad skutečností, že v Jablonečku je přece obora. „Hotely? Vždyť je tam obora, jsou tam zubři. Nevím, jestli to nebude tu zvěř rušit,“ pokrčil rameny.

Investice není zrovna malá. Má se pohybovat v rozmezí 700 milionů až miliardu korun a cílí na vyšší střední třídu. Ludvík vysvětlil, že vize ho naprosto nadchla, ale bylo to pro něj příliš velké sousto, a proto spojil své síly se svým známým, Belgičanem Serge Borensteinem, který má za sebou významné projekty i v Praze. Proměnil například Karlín v jednu z nejatraktivnějších městských částí a přezdívá se mu proto otec Karlína.

Den s IZS se konal už po jednadvacáté na autodromu v Sosnové.
Psovodi, zásahovka i hasiči. Na Den s IZS dorazily na autodrom tisíce lidí

„Na Jablonečku jsem pracoval už od 90. let a postupoval dle územních plánů, které o něm hovořily jako o jediné zaniklé obci určené k revitalizaci a rekreační vesnici. Postupem času se z něj vyvinul tento projekt. Investiční náklady byly nad moje síly, tak jsem 90 % prodal Sergu Borensteinovi,“ zavzpomínal investor. S ním se podílí i na dalších projektech v Praze.

V srdci přírody poblíž Ralska vznikne nový hotelový komplex, který slibuje spojení luxusu s klidem a souzněním s přírodou.V srdci přírody poblíž Ralska vznikne nový hotelový komplex, který slibuje spojení luxusu s klidem a souzněním s přírodou.Zdroj: Deník/Ladislava SdrzallekMomentálně je projekt ve stádiu, kdy se schvaluje změna územního plánu, protože zastavěná plocha z toho původního nedostačovala. „Museli jsme ho zvětšit na základě pozemků, které jsme tam získali od restituentů, Vojenských lesů a statků ČR a podobně. Projekt je tedy orientovaný na našich pozemcích. Ještě letos by se mělo začít s první etapou, což je domek správce a rekonstrukce bývalé německé školy,“ vysvětlil Ludvík.

Komplex sestává z recepce, opravené budovy bývalé německé školy, která téměř jako jediná v obci po původních obyvatelích zbyla. Dominantní budovou komplexu pak bude hotel provedený jako skeletová dřevostavba, v něm bude umístěna i hotelová restaurace.

Bývalá tenistka Helena Suková si Staré Splavy oblíbila jako svou odpočinkovou destinaci. I když už aktivně nehraje, tenisu se stále věnuje alespoň jako ambasadorka na turnaji Macha Lake Open.
Helena Suková plánuje život u Máchova jezera. Z tenisové hvězdy je psycholožka

Projekt nabízí rovněž parkovací dům, kam si hosté odloží auta. Pohybovat po areálu se budou moci buď pěšky, nebo pomocí elektrických vozítek.

V srdci přírody poblíž Ralska vznikne nový hotelový komplex, který slibuje spojení luxusu s klidem a souzněním s přírodou.V srdci přírody poblíž Ralska vznikne nový hotelový komplex, který slibuje spojení luxusu s klidem a souzněním s přírodou.Zdroj: Karlín GroupDále budou k dispozici lesní chalety, které mají navozovat pocit, že je návštěvník ubytovaný přímo v lese v luxusním stanu. Betonová základová spára je navržena tak, aby každou chatku konzolovitě vynášela do lesa a ta se zdánlivě vznášela mezi stromy. Prosklené budou od podlahy až ke stropu. Každá bude orientována trochu jiným směrem, aby se docílilo pocitu soukromí.

Další variantou ubytování budou chalety, tedy objekty, které jsou inspirovány selskými staveními a stodolami původní vesničky. Materiálově se jedná o probarvený beton, kombinovaný se sklem, dřevem a dalšími přírodními materiály.

Komplex dále nabídne lesní spa, jehož základ bude světlý prosklený interiér, který má propojovat vnitřní a venkovní prostory. Další relaxační zóna vznikne ze série rotundovitých stavbiček, takzvaných dómů, realizovaných 3D betonem a inspirovaných jeskynními útvary.

Jabloneček.Jabloneček.Zdroj: visitralsko.comZANIKLÁ OBEC JABLONEČEK

Ještě v roce 1921 měl Jabloneček, původním názvem Jablonec, 432 obyvatel včetně dětí. Střed obce se kdysi nacházel před německou školou, která dnes ještě stojí. Poblíž byl rybník osázený lípami a na kopci nad návsí barokní kostel Narození Panny Marie. Poslední bohoslužba se zde konala ke svátku Narození Panny Marie 8. září 1947. Poté byl kostel armádou stržen.

Pohled na Jabloneček z cesty na Olšiny, 1836.Pohled na Jabloneček z cesty na Olšiny, 1836.Zdroj: visitralsko.comPo roce 1945 bylo německé obyvatelstvo odsunuto, obec se vylidnila. V letech 1947-1951 byl postupně zřízen vojenský výcvikový prostor Ralsko, který zde fungoval až do roku 1991. Po příchodu sovětských vojsk v roce 1968 byla v Jablonečku a jeho okolí zbudována raketová základna, která mohla sloužit i pro jaderné zbraně. Z bývalé obce se postupně stalo jedno z nejstřeženějších míst v prostoru.

Dnes stojí z původních 105 domů pouze dva, které kdysi sloužily jako školy - jedna německá, druhá česká. V místech, kde kdysi stály nosiče sovětských raket, byla v roce 2010 postavena jedna z největších fotovoltaických elektráren v ČR.