Hradčany v Ralsku přišly o kus své duše a historie. Nečekaná smrt oblíbeného a laskavého zálesáka i ošetřovatele zvířat s hendikepem ranila nejen místní obyvatele. 56letý Radek Zíka známý jako šerif Bill se už dávno stal místní celebritou. Trampovat do Ralska jezdil ještě za socialismu, ale až na počátku 90. let se sem přestěhoval z Mimoně na pořád. Miloval přírodu a jeho „rodinou“ byla zvířata. Lidé se u něj a opatrovaných svěřenců v minizoo i v „občerstvovně“ Osamocená hvězda rádi zastavovali.

Zíkovo tělo objevili strážníci o víkendu. Přestože věděli, že měl nějaké zdravotní potíže, jeho smrt je zaskočila. Informoval o tom starosta Ralska Miloslav Tůma, který Billa znal od svého dětství a nyní řeší, kdo se postará o všechna zálesákova zvířata. Jde o čas i komplikované vztahy k pozemkům, majetku.

„Do doby dohledání papírů o vlastnictví a dojednání s úřady, kam se zvířata umístí, se o všechna zvířata stará město, nejvíce se angažuje lesní hospodář města Jan Kocourek. Nebýt něj, tak bychom měli hromadu starostí. Stará se také velitel našich strážníků René Nesvadba, který je zároveň i sokolníkem,“ přiblížil Tůma.

Profesionální hasiči z České Lípy uspořádali oblíbený Den otevřených dveří.
FOTOGALERIE: Hasiči otevřeli zbrojnici veřejnosti

Podle něj byl Radek Bill Zíka člověk, který celý svůj život zasvětil péči o zvířata. Především o ty, která se sama dostala do potíží. Billův ranč, lesní koutek a záchranná stanice pro postižená zvířata prý byla dlouholetou tradicí a chrámem, který přijal každou opuštěnou zvířecí duši. „Denně se staral o spoustu zvířat a prakticky úplně sám,“ poznamenal Tůma. Cyklisty a výletníky nikdy neodháněl, naopak. Areál jeho minizoo, který byl otevřen celoročně, měl dokonce i svoji turistickou vizitku.

Starosta Tůma proto na radnici v Ralsku vyvěsil v sobotu černou vlajku. „Máme v plánu místo zachovat do nějaké podoby, která bude nést jeho odkaz,“ slíbil.

Lidé ochotní se o nějaké ze zvířat postarat, se mohou u starosty hlásit. „Zatím jsme sehnali náhradní péči pro dravce a drobné zvířectvo,“ sdělil Tůma. „Od útulku DOGsy máme informaci, že psa Rolfa si vezmou jeho původní majitelé,“ dodal.

Pokud jde o Billův Lesní koutek s minizoo, Ralsko si ho přeje zachovat. Problém ale prý představují majetkové poměry. „Část pozemku byl pronajat od soukromníka, část byla přímo Billa a zbytek pronajatý od Vojenských lesů, se kterými spolupracoval. Budeme muset najít nový domov většině tamních zvířat,“ vysvětlil starosta. „Část pozemku, na kterých jsou voliéry, patří státnímu podniku Vojenské lesy a statky. Máme v plánu usilovat o jeho směnu,“ doplnil.

Sedmý ročník Císařských slavností v Zákupech.
FOTOGALERIE: Zákupy přivítaly prince

Billovo království na břehu Hradčanského rybníka tvořil areál s dřevěnými stavbami a přilehlými výběhy. Malá zoo je součástí ranče Osamělá hvězda, kde fungovala záchranná stanice, v níž návštěvníci pozorovali zvířata všeho druhu: muflony, daňky, laně, divočáky, nejrůznější ptactvo, mývalovce, lišky, ale i kozy, králíky, morčata, holuby, slepice.

„U Billa jsem nikdy nezažil, že by se k někomu zachoval sobecky nebo špatně. Vždy byl přátelský a hodný. Bohužel takových lidí není mnoho a o to víc nás bolí, když nás opustí tak náhle jako právě on,“ smutnil Tůma.

Smutná zpráva zarmoutila celé okolí. „Radek byl mezi lesáky známý. Když jsme se potkali, vždycky se usmíval a mluvil jen o svých svěřencích. Občas vzkazoval, abych se zastavila. Bohužel už to nestihnu, život už je někdy takový,“ litovala jeho bývalá kantorka Jana Langerová z Mimoně. Podle ní měl Radek dost kontaktů na učitelky prvního stupně, které vozily své žáky na „návštěvu“ do jeho stanice.

Reakce se množily také na sociálních sítích. Petr Hozák z Doks například napsal, že nikdy nezapomene, jak k nim do letního tábora přišel Bill ukázat malé divoké prasátko na vodítku. „A další rok přišlo ukázat 70kg prasátko Billa,“ vzpomínal Hozák.