Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ralsko vede válku s křesťanským sdružením

Ralsko - Z projektu, který nese název Lokální partnerství Ralsko, se stalo nepřátelství. Vzduchem létají pomluvy, urážky i trestní oznámení.

3.4.2014 6
SDÍLEJ:

CENTRUM LAMPA. V Mimoni provozuje sdružení Lampa nízkoprahové centrum, kde děti tráví svůj volný čas po škole.Foto: Deník/Vít Černý

Vymýšlejí a připravují program pro volný čas dětí ze sociálně slabých rodin. Za svůj přínos a práci získali ocenění. Vloni se také stali základním stavebním kamenem takzvaného Lokálního partnerství v Ralsku, speciálního projektu, který má dlouhodobě zlepšovat kritickou sociální situaci na území bývalého vojenského újezdu.

Teď je všechno jinak. Občanské sdružení Lampa, založené na křesťanských principech, které pracuje s dětmi na Mimoňsku i v České Lípě, bylo z velkého projektu v Ralsku v druhé půlce března vyloučeno.

Z Lokálního partnerství, které zastřešuje a žene kupředu vládní Agentura pro sociální začleňování, se stalo nepřátelství. Vyloučené sdružení přitom tvrdí, že za celou věcí je politika a rozhádaná situace v Ralsku.

„Co chcete dělat s někým, kdo vás za zády všude pomlouvá. Z jejich strany už vůbec nešlo o partnerský přístup."
Bronislav Podlaha

„Skutečnými důvody, proč nás vyloučili, je to, že nejsme oblíbenci místostarosty v Ralsku a že jsme v kontaktu s lidmi, kteří jsou vůči vedení města v opozici. Snažíme se pracovat s dětmi, ale doplácíme na politiku," říká Jiří Hanzl, zmocněnec sdružení Lampa a projektový manažer.

Otto Varádi, místostarosta Ralska, ale jeho tvrzení odmítá. „Politiku v tom rozhodně nevidím, spíš mám pocit, že ji do toho záměrně tahá pan Hanzl," reagoval místostarosta. „V Lokálním partnerství máme všichni vystupovat jako partneři, ale sdružení Lampa se jako partner nechová. Prostřednictvím dezinformací napadá ostatní. Místo abychom si sedli a jednali, řešíme jejich útoky."

Na druhou stranu: vedení města v Ralsku má důvod se na občanské sdružení Lampa zlobit. Právě toto sdružení totiž letos v únoru podalo trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli podivné zakázce na úpravu dětského sportovního hřiště v Ralsku-Náhlově. Město vyplatilo „salámovou metodou" za hřiště bezmála půl milionu korun českolipskému podnikateli Vladimíru Grösserovi, na hřišti se ale práce jeho firmy příliš neprojevila. Na dokončení hřiště chce teď radnice uvolnit další statisíce.

Že by za vyhazovem sdružení Lampa z Ralska stály politické důvody, odmítá ale také vládní Agentura pro sociální začleňování, která významný sociální projekt nastartovala a stojí za mnohými dílčími úspěchy, které se v Ralsku podařilo uvést v život.

„Problémy s Lampou začaly už vloni v létě. Trestní oznámení na hřiště v Náhlově padlo přitom až letos v únoru. Tvrdit, že to spolu souvisí, mi připadá až komické," říká Bronislav Podlaha, koordinátor Agentury pro sociální začleňování v Ralsku.

Noční můry v křesťanském kroužkuNáboženské narážky, které zveřejnil místostarosta Ralska Otto Varádi v radničním zpravodaji Dnešní Ralsko, souvisí s „jádrem pudla" celé věci. Konflikty v Lokálním partnerství totiž začaly poté, co město Ralsko vloni v létě požadovalo od sdružení Lampa doložení písemných potvrzení od rodičů, že souhlasí, aby jejich děti docházely do křesťanského Klubu dobré naděje, který Lampa v Ralsku provozovala. Město tato potvrzení chtělo poté, co se objevily stížnosti na „noční můry a psychické problémy" u dětí, které do kroužku docházely.
„Kroužek probíhal v městských prostorách na Ploužnici, takže město mělo právo klást si podmínky. Podobná potvrzení má i u dalších kroužků. Lampa ale tato potvrzení nikdy nedodala. Odvolává se na to, že jde o osobní údaje, ale to není pravda. Proto město kroužek zrušilo a tím začal celý problém," popisuje Bronislav Podlaha, koordinátor vládní Agentury pro sociální začleňování.
Lampa si dodnes trvá na svém, že potvrzení předat třetí straně nesmí.

Právě on navrhl vyloučení mimoňského sdružení z Lokálního partnerství v Ralsku. „Co chcete dělat v Lokálním partnerství s někým, kdo vás za zády pomlouvá v novinách, na facebooku, válčí se všemi stranami, s námi, s městem, s Bachtale, s Charitou, s Člověkem v tísni?" diví se koordinátor. „Z jejich strany už vůbec nešlo o partnerský přístup."

Na druhou stranu ani město Ralsko nejedná s občanským sdružením Lampa zrovna v rukavičkách. Místostarosta Otto Varádi si s mimoňským sdružením „vyřizuje své účty" v aktuálním vydání čtvrtletníku Dnešní Ralsko.

Lidi z občanského sdružení, kterým například město Mimoň udělilo čestné uznání za přínos a práci ve městě, označil Varádi za „samozvané kazatele bez vzdělání", „lidi, kteří by rádi vydělávali na sociálně slabých občanech", za „hlásnou troubu nejmenované politické strany" a za „takzvané sólové křesťany, jejichž silnou stránkou není dodržování klasických křesťanských hodnot." Čtenářům také místostarosta sdělil, že ho mimoňské sdružení označuje za Satana a vede proti němu svatou válku.

„Oni nás vyloučili za to, že napadáme partnery. Nikdo se ale nezamýšlel, jakým způsobem jednají oni s námi. Jaké lži už o nás napsali," poukazuje Jiří Hanzl z Lampy.

Občanské sdružení Lampa hodlá podat trestní oznámení na místostarostu Ralska za jeho výroky v Dnešním Ralsku.

Autor: Michael Polák

3.4.2014 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:
Tradiční charitativní show modelingové agentury Reas Agency, který proběhla v Novém Boru, letos pomohla malému Damienovi z České Lípy, který po mozkové obrně zůstal tělesně postižený.
19

OBRAZEM: Modelky v Boru předváděly pro dobrou věc

Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

Nový Bor - Celovečerní pásmo špičkových filmů o extrémním lyžování, zimním lezení, skialpinismu a dalších zimních radovánkách přinese Snow Film Fest, který se uskuteční v sobotu 21. října od 16 hodin v Městském kině v Novém Boru.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Liberecký kraj - V Libereckém kraji postavilo kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny celkem 24 stran. Devět z nich, tedy 32 procent, má v čele ženu. Z pohledu genderové politiky jsme tak na tom nejlépe z celé republiky

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení