S nápady, jak využít bývalé vojenské letiště v Ralsku, přišlo čtrnáct firem. Devět z nich se týkalo návrhu na výstavbu sluneční elektrárny. „Shodli jsme se, že postavení fotovaltaické elektrárny v areálu bývalého vojenského letiště je nejlepší možnou variantou,“ uvedl náměstek hejtmana Vít Příkaský.

Bývalé vojenské letiště má rozlohu 260 hektarů a k němu patří ještě dalších 40 hektarů ostatních ploch. Letiště má jedny z nejlepších povětrnostních podmínek v České republice, je tam více hodin slunečního svitu. Navíc má kraj závazky vyrábět část elektřiny z obnovitelných zdrojů a sluneční elektrárny jsou obecně považovány za lepší než větrné, které ruší vzhled krajiny.

Nyní bude kraj ve vyhlášeném výběrovém řízení rozhodovat, kdo prostor bude využívat a za jakých předpokladů. „Jednou z mnoha podmínek výběrového řízení je odstranění munice a snížení ekologické zátěže, která je pozůstatkem pobytu sovětských vojsk. Je to dlouhodobý proces,“ upřesnil Vít Příkaský. Mezi členy komise, která vyhodnocovala budoucí rozdělení plochy bývalého letiště, byl rovněž starosta Ralska Jindřich Šolc.

Ralsko se rozrůstá

„Z pohledu města jsme posuzovali dodané projekty ve vztahu k počtu pracovních míst,“ řekl Jindřich Šolc a upřesnil, že podstatným závazkem pro budoucího výherce výběrového řízení bude vytvoření dvou stovek nových pracovních příležitostí. V Ploužnici se staví nové rodinné domy a podle ralského starosty by tam mělo v blízké budoucnosti bydlet kolem dvou tisíc lidí.

„Usilujeme o to, aby místní lidé našli práci tam, kde bydlí. Zkušenosti z jiných měst říkají, že když si lidé vydělají peníze tam, kde bydlí, tak je v místě také utratí. A to nám pomůže získat peníze na rozvoj turistiky,“ pokračuje starosta Jindřich Šolc. A jak dále zdůraznil, Ralsko by mělo být pro své obyvatele domovem, ne jen noclehárnou.“

Vedení kraje v minulém volebním období vyhlásilo veřejnou soutěž o využití území bývalého vojenského prostoru. V podmínkách byly stanoveny aktivity, které kraj nechce. Zamítnuty byly činnosti, které by představovali vysokou ekologickou zátěž a měli negativní vliv na okolní životní prostředí, činnosti, které by snížily atraktivitu Ralska pro posilující cestovní ruch, provoz těžkých dopravních letadel nebo atrakce typu Disneylandu.