Bývalé vojenské letiště v Hradčanech změní své využití. Co zde konkrétně vyroste, není dosud jisté, ale jak kraj tak i město Ralsko se shodují: chceme tu výrobní haly nebo sklady. Létat se v Hradčanech už nebude.
„Krajský úřad nechal zpracovat studii, která je hotová a projednala ji rada kraje. Bude se jí ještě zabývat krajské zastupitelstvo, které rozhodne,“ sdělil tiskový mluvčí krajského úřadu Jiří Langer.
Zájemců o využití tohoto prostoru je celá řada. „Obdrželi jsme už několik záměrů na využití areálu. Od zmiňovaných letišť, která by sloužila jako centrum mezinárodní logistiky, přes skladiště nebo podniky, které zpracovávají odpad, až po jeho ekologické využití,“ upřesňuje starosta Ralska Jindřich Šolc s tím, že ekologickým využitím areálu má na mysli fotovoltaickou elektrárnu, která jako zdroj energie využívá sluneční paprsky. Vážným zájemcem je italská firma, která tu chce postavit centrum na zpracování autovraků, pneumatik a biologicky uložitelných odpadů.
Starosta Ralska vysvětluje současný stav jednání o využití hradčanského letiště. „Odmítli jsme dávat stanoviska k jednotlivým záměrům. Když dáme souhlas s elektrárnou, nemůžeme dát kladné stanovisko k létání. Dáme přednost tomu, aby kraj řekl, který záměr zvolí, a my jej posoudíme.“
Rada Libereckého kraje se rozhodla, že bude upřednostňovat využití na výrobu nebo sklady, usnesení zastupitelů Ralska je stejné: chtějí tu mít jiné využití než letectví. „Jedinou výjimkou jsou ultraligty, to je ale spíš sportovní využití. Nepotřebují letiště, stačí jim louka,“ pokračuje starosta.
S bývalým letištěm má ještě další záměr v oblasti cestovního ruchu. Z některého z hangárů by mohlo vzniknout muzeum, které by ukazovalo, co se na letišti v době, kdy tam byli sovětští vojáci, dělo. V areálu letiště by mělo být také muzeum těžby a zpracování železných rud. „Máme tu nadšence, který chce získat prostory a vytvořit expozici,“ dodal Jindřich Šolc.