Část vodovodních řadů, které zásobují vodou obyvatele Ralska, je velmi zastaralých. Problém se netýká jen stovky obyvatel Náhlova, ale také lidí, kteří žijí na Borečku. Oba vodovody jsou v majetku jiných subjektů než vodárenské společnosti.
„Hledáme krátkodobé i dlouhodobé řešení situace v Náhlově, kde vodovod patří soukromé osobě,“ uvedl starosta Ralska Jindřich Šolc. Proto tamější radnice oslovila odborné firmy, které jim pomohou najít řešení. „V pondělí rada města otvírala obálky, přihlásily se dvě firmy, my jsme vybrali Severní stavební z Ústí nad Labem, a to zejména díky ceně,“ řekl starosta.
Do tří měsíců tak budou mít na stole studii, která zmapuje současný stav vodovodu v Náhlově, a návrhy okamžitých opatření, včetně konečného řešení. „U náhlovského vodovodu nevíme, kudy vede, nejsou k němu žádné projekty, není známý jeho stav. Kromě toho zjistíme, co je třeba udělat, aby současný vodovod vydržel do doby než najdeme řešení,“ popisuje Jindřich Šolc.
Cílem současného snažení je vybudovat rozvody vody včetně kanalizace tak, aby vyhovovaly evropským normám. V Náhlově bydlí sto obyvatel a předpokládá se, že by se na řady napojila i jedna zemědělská farma.
Město musí hledat řešení nejen proto, že vodovod patří soukromníkovi. „Do rekonstrukce šedesát pět let starého vodovodu ale investovat nebudu,“ zdůraznil Pavel Kyšer, jednatel společnosti AZ Praha.
Pokud by město chtělo vodovod od majitele převzít, právě studie současného stavu a případných nákladů bude podkladem pro jednání.
Dalším problémem jsou zdroje vody. V současnosti vede do Náhlova pitnou vodu dvoukilometrový výtlačný řad. „Chceme, aby zpracovatel zvážil i vybudování nového vrtu. Je nesmysl tlačit vodu tak daleko. Otázkou ale je, které řešení bude levnější, zda obnova výtlačného řadu nebo nový vrt,“ uvažuje starosta.
Obdobnou situaci řeší i na Borečku. Zde je jenom vodovod, kanalizace chybí. „Vodovod tu vede přes pole. Jakmile začnou jarní nebo podzimní práce a přejede tudy traktor, potrubí praská,“ popsal Jindřich Šolc. Tento vodovod je v majetku Vojenských lesů a statků.
„Vstoupili jsme do jednání s městem, že bychom vodovod předali. Předmětem naší činnosti není distribuce vody,“ podotkl ředitel VLS divize Mimoň Jiří Janota. Vojenské lesy jako majitel vodovodu musí zajišťovat dodávky pitné vody, protože z vodovodu teče pouze voda užitková. To je stojí nemalé peníze.
„Hygiena tu zjistila vysoké překročení dusičnanů, takže pitnou vodu jim Vojenské lesy a statky musí dovážet v kanystrech,“ potvrzuje Jindřich Šolc.
Ani tady nebude řešení jednoduché. Vodovodní přípojka je dlouhá, a tak zvažují nový vrt. Hydrogeologický průzkum vytipoval místo, odkud by se voda dala brát. Není ale jisté, zda nebude také znečištěná dusičnany.
Ralsko má rozpočet ve výši 60 milionů korun. Díky novému rozpočtovému určení daní přibude asi osm milionů. Část z těchto peněz půjde na vyřešení zásobování vodou Borečku.