Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: S policistou se popral o kbelík

Ralsko - Soudní vystěhování věčného stěžovatele z bytu v Ralsku se neobešlo bez incidetnu. Invalida bojoval i o kbelík s barvou.

13.1.2009 5
SDÍLEJ:

Konec akceFoto: Deník/Petr Jeník

Obyvatelé panelového domu v obci Ralsko - Ploužnice si mohou oddechnout stejně jako místí radnice. Věčného stěžovatele Pavla Živnůstku, který na všechny ze svého okolí podal více než 80 trestních oznámení, vystěhovaly v pondělí ráno vykonavatelky soudního rozhodnutí z bytu.

Jednou nezaplatil včas nájemné a to přišlo radnici vhod. Už dlouho s ním totiž mělo vedení obce potíže a jediná možnost, jak se mohli nepohodlného nájemníka zbavit, bylo hledání jakéhokoli zákonného důvodu. Nakonec jej našli. Jednou nájemník včas nezaplatil a hned přišel na řadu soud. Ten rozhodl o jeho vystěhování a vydané rozhodnutí potvrdily i další soudy, ke kterým se Pavel Živnůstka odvolával.

Nezbývalo mu proto, než byt vyklidit, což také udělal. Vystěhování ale podle očekávání až tak jednoduché nebylo. Pavel Živnůstka se totiž do bytu dostavil a vykonavatelkám soudního rozhodnutí práci rozhodně neulehčoval. Jediný vstřícný krok z jeho strany bylo odemčení bytu. Pak mu položily dotaz, zda dobrovolně opustí byt. „Až mi radnice vrátí peníze,“ řekl. Penězi měl na mysli sto třicet tisíc, které složil jako zálohu na odkoupení bytu. Odpověď přišla záhy.

„Pak budeme muset použít násilí,“ ozvalo se z davu přihlížejících, který čítal starostu obce, advokáta najatého obcí, tři městské strážníky, čtyři státní policisty, dvě soudní vykonavatelky, zámečníka, stěhováky a několik zvědavých sousedů.

K velkém násilí naštěstí nedošlo. Invalidní Pavel Živnůstka si totiž uvědomoval přesilu, která proti němu stála. Malému excesu se ale ani přesto neubránil, a to ve chvíli, kdy mu soudní vykonavatelky daly pokyn k opuštění bytu. On zde ale měl ještě malířské náčiní, kterým byt uváděl do původního stavu. Vešel do bytu, vzal kbelík s barvou a odnesl si jej i přes varování soudní vykonavatelky.

„To si nemůžete brát. Už je to zapsané a musí se to odvést,“ dozvěděl se Pavel Živnůstka. S tím se ale nesmířil a o kbelík se začal prát s o hlavu větším městským strážníkem. Zkušená soudní vykonavatelka proto raději zakročila a kbelík vyškrtla ze seznamu odvážených věcí, čímž spor zažehnala.

Boj o peníze, které město svému nyní už bývalému nájemníkovi dluží, ale pokračoval. „Musím zaplatit nový byt a vy jste mi ty peníze slíbili hned, jak se vystěhuji,“ obrátil se Pavel Živnůstka na starostu obce Jindřicha Šolce. Starosta sice přiznal, že takový příslib obec dala, ale jen v případě, že se vystěhuje dobrovolně do konce roku 2008.

„Je tu leden a já nemám mandát k tomu, abych mu peníze vyplatil hned. Ve smlouvě je, že peníze musíme vrátit do šesti měsíců od opuštění bytu. Tuto smlouvu naplníme do posledního puntíku,“ řekl starosta. Dá se tedy očekávat, že půlroční lhůtu obec skutečně naplní, a to bez ohledu na to, co Pavel Živnůstka pronesl. „V tom případě jste ze mě udělali bezdomovce.“

To ale radnici nemusí vůbec zajímat. Smlouva je smlouva a když půlroční lhůtu dodrží, nemá se vedení obce čeho obávat.

Sousedé Pavla Živnůstky mají z jeho osudu dokonce radost. Za léta, která zde strávil, si s ním totiž užili dost a jsou rádi, že je z domu pryč. Mezi nimi i Jindřich Havlík. „Už toho bylo opravdu dost. Jsem rád, že ta nekonečná řada trestních oznámení skončí. Už si budu moci konečně v klidu zapnout pračku,“ řekl s úsměvem na tváři. Podle něj už to bylo i časově velmi náročné. „V průměru jsem byl na policii něco vysvětlovat přibližně šestkrát do měsíce,“ odhadl Jindřich Havlík.

Podle Pavla Živnůstky ale konec rozhodně není. „Já se vrátím,“ řekl, když usedal do svého vozu a odjížděl směrem k novému domovu.

Autor: Petr Jeník

13.1.2009 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Disciplinární komise OFS Česká Lípa potrestala sedm hráčů. Všechny nepodmíněně

Tradiční charitativní show modelingové agentury Reas Agency, který proběhla v Novém Boru, letos pomohla malému Damienovi z České Lípy, který po mozkové obrně zůstal tělesně postižený.
19

OBRAZEM: Modelky v Boru předváděly pro dobrou věc

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

Nový Bor - Celovečerní pásmo špičkových filmů o extrémním lyžování, zimním lezení, skialpinismu a dalších zimních radovánkách přinese Snow Film Fest, který se uskuteční v sobotu 21. října od 16 hodin v Městském kině v Novém Boru.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení