Roky trvající soudní spor mezi nájemníkem městského bytu v Ralsku Ploužnici Pavlem Živnůstkou a městem Ralsko je u konce. Nájemník se musí z bytu vystěhovat a pokud tak neučiní do dvanáctého ledna, na řadu přijde soudní vystěhování bez jakékoli náhrady. S konečnou platností o tom rozhodl českolipský okresní soud, ke kterému se případ poněkolikáté vrátil od krajského soudu i od nejvyššího soudu. Pavel Živnůstka se obrátil se stížností i k ústavnímu soudu. I ten však rozhodl v jeho neprospěch.

Spor začal tím, že Pavel Živnůstka dlužil na nájemném a město se mu proto rozhodlo neprodloužit smlouvu, která byla sepsaná na dobu určitou. Město neobměkčil ani fakt, že nájemník veškeré své závazky dodatečně splatil.

Důvod tohoto kroku vysvětluje starosta města Jindřich Šolc. „V rozhodování, zda smlouvu prodloužit či nikoli, hledíme nejen na to, zda má nájemník vše řádně zaplacené. Důležité je pro nás také to, jaký to je nájemník. V tomto případě jsme měli naprosto jasno. Občana, jakým je Pavel Živnůstka, v obci nechceme,“ řekl starosta a pokračoval.

„Od té doby, co zde bydlí, jsou s ním jen starosti. Za několik let stačil na obecní úřad, městskou policii, spoluobčany či státní policii podat neuvěřitelné množství trestních oznámení a podnětů k přešetření přestupků. Ani jeden z těchto podnětů ale nikdy neprokázal,“ pokračuje starosta s tím, že naposledy museli v obci svolat dokonce mimořádné zasedání přestupkové komise, kde měli řešit šestnáct přestupků nahlášených právě Pavlem Živnůstkou.

„Komisi jsme svolali a obeslali jsem všechny nařčené lidi. Ti se také všichni dostavili. Kdo se ale nedostavil, byl pan Živnůstka. Všechny údajné přestupky jsme pak museli samozřejmě pro nedostatek důkazů odložit.“ Proto město využilo své zákonné možnosti neprodloužit mu z důvodu dluhů smlouvu.

Že město postupovalo skutečně v rámci zákona, potvrdily i všechny soudy, které se sporem zabývaly. Pavel Živnůstka se ale vzdát nechce. Sám se podle svých slov nevystěhuje a počká až do doby než ho z bytu vystěhuje soud. Kam půjde, zatím neví. Co ví ale jistě, je to, že ve svém boji proti vrchnosti bude i nadále pokračovat.

„Chtějí se mě zbavit, protože toho na ně moc vím. Vím, kde se tu vyrábějí drogy, že v tomto obchodu s drogami jedou i policisté, vím, kde vzal velitel městské policie peníze na dům a takových věcí je mnohem víc. Podal jsem už 85 trestních oznámení,“ říká Pavel Živnůstka s tím, že jeho oznámení nikdy nikdo řádně neprošetřil.

„Téměř denně volám na pomoc městské strážníky a ti už mají ke mně zákaz jezdit. Například mi soused sedmadvacetkrát zalepil zámek lepidlem. Každá výměna zámku mě stála dva tisíce. Hlásil jsem to pokaždé policii a ty to vůbec nezajímá. Nezajímá je ani to, že mi někdo každý den polévá okno nějakou voňavkou,“ pokračuje s tím, že ke starostou zmiňované přestupkové komisi se dostavit nemohl, protože v tu dobu byl právě na ministerstvu vnitra, kde na městský úřad a státní policii podával další trestní oznámení.

Své k celému případu řekl i velitel tamních městských strážníků Oto Váradi. „Jsem rád, že soud rozhodl o jeho vystěhování. Mít v obci více takových lidí, tak bychom nedělali nic jiného, než se zabývali nesmyslnými údajnými přestupky a trestnými činy, které k nám i na státní policii podává snad každý den,“ říká Oto Váradi a dává k dobrému malý výčet těch nejkurióznějších trestních oznámení, kterými se zde museli zabývat.

„Jednoho dne jsme s kolegy fotografovali na parkovišti. Pan Živnůstka přišel, a když fotoaparát bleskl, tak se chytil za oči, odjel k lékaři a pak na nás podal trestní oznámení, že jsme mu zničili sítnici. Když se ho při vyšetřování policisté zeptali, jak mohl řídit automobil při cestě k lékaři, když podle něj vůbec neviděl, tak trestní oznámení stáhl. Jednou také volal, že mě právě vidí, jak kradu kolejnice a ukládám je do služebního vozidla. Volal ale na služební telefon městské policie, který jsem měl právě u sebe. Byl jsem v tu dobu s dalšími třemi lidmi v České Lípě a on přesto trval na tom, že mě vidí a že kradu kolejnice. Při tom mě měla dokonce natáčet televize z vrtulníku,“ vypráví velitel strážníků.

„Takových případů jsou desítky a možná stovky a jejich sepsání by dalo na celou knihu,“ dodává na závěr.