Administrativní chyby městských úředníků stojí Ralsko už přes milion korun, které musí hradit ze svého rozpočtu. Vzhledem k tomu, že místní zastupitelé neměli vůli hledat viníka, přešetřuje Okresní státní zastupitelství v České Lípě, zda se tím nedopustili protizákonného jednání při nakládání s majetkem města.
„Město nemůže udělat lavičku, dětské hřiště, protože nemá peníze. Na chyby svých úředníků je ale ze svého rozpočtu vydává,“ konstatuje obyvatel Ralska Jan Zajíček. Ten se rozhodl vyřešit otazníky kolem lehkovážné práce ralských úředníků. „Podal jsem na zastupitelství podnět k přešetření, zda městu někdo úmyslně nezpůsobuje škodu,“ vysvětluje Jan Zajíček.
Za porušení rozpočtové kázně muselo město v září 2008 uhradit z obecního rozpočtu 745 tisíc korun, kdy byly porušeny podmínky získané dotace na rekonstrukci domu.
Nehledali odpovědnou osobu
„Zastupitelstvo se neseznámilo s výsledky kontroly, které byly příčinou výměru a ani nehledalo odpovědnou osobu, která by se alespoň symbolicky podílela na úhradě,“ podotýká Jan Zajíček. Podobná situace nastala i v lednu letošního roku, kdy ralští zastupitelé odsouhlasili platbu za další vratku státních dotací, a to ve výši téměř 300 tisíc korun.
„V očích zastupitelů to bylo postaveno jako hrdinství, protože původní výměr zněl na devět a půl milionu korun,“ popisuje Jan Zajíček a poukazuje na skutečnost, že zastupitelé opět odsouhlasili úhradu vyměřené částky z městského rozpočtu, a nepřijali žádná nápravná opatření. Poslední případ liknavosti pracovníků ralského úřadu, který přijde město na dalších 130 tisíc korun je z minulého měsíce.
„Nedodalo se včas závěrečné hodnocení. Údajně bylo posláno včas, ale na ministerstvo nedorazilo. Bylo posláno znovu, ale už bylo po termínu,“ zdůvodnil tuto skutečnost na jednání zastupitelstva starosta Ralska Jindřich Šolc. „Je to už poněkolikáté a my to neřešíme,“ reagoval zastupitel Miloslav Tůma a poukázal, že takové jednání lze považovat za hrubé porušení pracovní kázně.
Proto byl zastupitelům předložen návrh na sestavení škodní komise, jejímž úkolem bude přešetřit konání úředníků, najít viníka a přijmout opatření.
Škodní komisi sestavili obtížně
Dobrý nápad se sice setkal u zastupitelů s ohlasem, ale jen dva z oslovených byli ochotni přijmout výzvu. „Situaci je třeba uvést na správnou míru, proto by v komisi měli být aktivní a nezávislí lidé. Já však členem být nechci,“ řekl Jindřich Eder.
Po dlouhých dohadech se zastupitelům přece jen podařilo škodní komisi sestavit. Nyní je na členech finančního a kontrolního výboru najít viníka z řad zaměstnanců úřadu, který zbytečně plýtvá penězi z rozpočtu města.