Podmínkou jejího vyplacení je pozitivní výsledek kontroly státní energetické inspekce, že provozovatel zdejší kotelny Lenoxa a. s. porušil závazný postup při tvorbě ceny tepelné energie a při její kalkulaci.
„Žádost o přešetření cenové kalkulace ze strany Lenoxy máme podanou od července 2008 a již dvakrát jsme ji urgovali,“ řekl Jindřich Šolc, starosta Ralska.
Ten zároveň veřejně přečetl písemnou odpověď SEI, v níž se píše: „Kontrola dosud nebyla ukončena, protože probíhají další čtyři cenové kontroly stejného dodavatele tepla z jiných čtyř lokalit. Podle předběžného odhadu by mohlo být přešetření Kuřívod ukončeno v květnu."
Starosta Šolc očekává, že výsledek vyúčtování za teplo za loňský rok bude ještě horší. „Alfou a omegou je výsledek šetření SEI, což je jediný orgán, který může nahlížet do účetnictví dodavatele tepla,“ podotkl starosta. Na základě toho zastupitelstvo schválilo převést milion korun z fakturované částky pevné složky ceny za dodané teplo v roce 2008 do bytových domů na nebytové objekty v majetku města.
Řešení jen na rok
Podmínkou je potvrzení vyúčtované ceny za teplo za rok 2007, a to záleží na výsledku kontroly SEI. Jinými slovy, vyúčtuje–li si Lenoxa za dodané teplo v loňském roce 17 milionů korun, město předloží nájemníkům k zaplacení milionů 16.
„Toto řešení je pouze na jeden rok, ale jak budeme postupovat v dalších letech. Koncová cena kotelny je 35 milionů korun, oproti tomu naše původní kotle i se zařízením vyšly na sedm milionů korun. Byl to vůbec dobrý krok přejít na centrální vytápění,“ zeptal se občan Miroslav Králík a podotkl, že Ralským stačil trabant, ale museli si koupit mercedes.
Obec Ralsko přijala rozhodnutí o centrálním teplu, protože pro větší část Kuřívod byl předpoklad, že pozemky státu budou v současnosti už zastavěny rodinnými domky. „Nikdo nepočítal s tím, že stát převede pozemky do majetku kraje,“ podotkl Jindřich Šolc a přiznal: „Udělali jsme chybu, že jsme si nenechali čas na rozhodnutí a nechali se ovlivnit dobrou ideou.“
Cenu nesrazí
Podle Králíka na tehdejší unáhlené rozhodnutí zastupitelů nyní doplácejí ralští odběratelé tepla. „Cenu tepla do budoucna rozhodně nesrazíme. Proto by nebylo od věci, abychom se spojili s ostatními městy a obcemi, které s Lenoxou řeší stejné problémy, a hromadně na ni podali žalobu,“ navrhl Miroslav Králík. Na to starosta Šolc odpověděl, že takové řešení není možné, protože státní energetická inspekce musí řešit každý případ samostatně.
„Problém Lenoxy tedy nejde řešit globálně, ale společným tlakem bychom mohli docílit, aby držela ceny v rámci doporučení ERU,“ řekl Vít Veselý.
Zastupitelé také rozhodli, že Ralsko zahájí jednání s Lenoxou o možnostech radikálního snížení pevné složky ceny za teplo, a to především v položce splácení leasingu, a to rozložením leasingových splátek na delší období.
Podle údajů zveřejněných na zastupitelstvu byla pořizovací hodnota tepelného zařízení 22 milionů korun. Ralští na splátkách již splatili 19 milionů a ještě jim zbývá doplatit 16,5 milionu korun, které se i v příštích letech promítnou do účtované ceny tepla.