VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Raninec: poslancům od října základní mzdu

Českolipsko - Oo 10. října by měla poslanecká sněmovna začít šetřit. Jen přípravy voleb stojí miliony.

3.9.2009 6
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

Budou nebo nebudou parlamentní volby ve stanoveném termínu, tedy 9. až 10. října? Na tuto otázku dostaneme odpověď zřejmě v nejbližších týdnech.
O vyjádření k současné situaci jsme požádali i poslance Juraje Ranince: „Jsem silně znepokojen, že nejvyšší ústavní činitelé a někteří představitelé politických stran zesměšňuji autoritu Ústavního soudu a snaží se tuto ústavní instituci svými vyjádřeními zpochybnit a zastrašit. Sám jsem hlasoval pro napadený ústavní zákon a to z toho důvodu, že jsem přesvědčený, že současnou nelehkou politickou situaci mohou rozhodnout jen voliči ve volbách,“ říká Juraj Raninec.

Připouští, že jako právník měl pochybnosti, jestli to je zcela ústavně konformní postup. „Jsem rád, že odpověď na tyto moje pochybnosti mi dá Ústavní soud. Kdyby skutečně ÚS zákon o zkrácení 5. volebního období zrušil, navrhnu, aby poslanci PS od 10. října 2009 až do dne voleb pobírali za svoji činnost pouze minimální mzdu a žádné poslanecké náhrady a to i s ohledem na probíhající ekonomickou krizi,“ prohlásil.

V každém případě je úterní rozhodnutí Ústavního soudu přinejmenším komplikací, a to nejen pro politické strany, ale i pro obce a města, kde příprava voleb běží na plné obrátky.

Vyčíslit dosavadní náklady zatím nelze. Úředníci provádějí úkoly spojené s technicko organizačním zajištěním voleb v rámci svých povinností.
„Zatím jsme do voleb vložili práci úředníků,“ potvrdila tajemnice Městského úřadu v Zákupech Zuzana Šostková. Úřady postupují podle zákona o volbách, kde jsou přesně stanovené úkoly a termíny. „Například prověřujeme stav volebních místností, jejich vybavení, jestli mají volební schránky a podobně.“

Přípravy jsou v plném proudu

„Na přípravě těchto voleb se na českolipském městském úřadu pracuje přibližně měsíc. Připravovaly se smlouvy na pronájem a obsluhu volebních místností, nakupovali jsme administrativní potřeby a proběhlo nezbytné jmenování zapisovatelů a členů okrskových volebních komisí,“ popsala mluvčí českolipské radnice Kateřina Amrichová.

Přestože Ústavní soud rozhodl o odložení předčasných voleb, Krajský úřad Libereckého kraje vyslal pokyn, aby obce a města pokračovala v přípravách. „Pokyn k ukončení technicko organizačních příprav zabezpečení voleb nebyl dán, proto je třeba plnit úkoly,“ uvádí v dopisu Pavlína Kroupová, vedoucí oddělení přestupků a voleb správního odboru KÚ LK.

„I když se zcela oprostím od hodnocení toho, proč byla ústavní stížnost podána a jaké následovalo rozhodnutí Ústavního soudu, musím konstatovat jediné: příprava mimořádných voleb je v plném proudu a jakékoliv procesní průtahy je přinejmenším prodraží, což je to poslední, co tahle země nyní potřebuje. Myslím si, že mnohem důležitější je, abychom co nejdříve zvolili novou poslaneckou sněmovnu, ze které vzejde vláda s plnohodnotným mandátem,“ komentovala starostka České Lípy Hana Moudrá.

„Rozhodnutí ústavního soudu mě nepřekvapuje, protože v takto složité věci je potřeba, aby si ústavní soud vytvořil časový prostor pro samotné posouzení ústavní stížnosti poslance Melčáka. Definitivní rozhodnutí ÚS je těžko předjímat, v každém případě to bude rozhodnutí zásadní povahy, které i do budoucna může výrazně ovlivnit chování zákonodárného sboru ČR,“ uvedl pro Deník Juraj Raninec a dále vysvětluje: „Kdyby ústavní soud vyhověl Melčákově stížnosti a tzv. ústavní zákon o zkrácení 5. volebního období poslanecké sněmovny by zrušil, tak by dal jasně najevo politikům zastoupeným v zákon sboru, že není možné účelově měnit ústavu, když ústava předpokládá od svého vzniku standardní postup pro vyvolání předčasných voleb.“

Autor: Eva Vlastníková

3.9.2009 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:
Projekt Naši prvňáci. Ilustrační foto

Naši prvňáci: Už zítra představíme další školáky ze ZŠ K. H. Máchy Doksy

DOMINANTA krajiny kolem České Lípy kopec Špičák s rozhlednou, která je zatím pro návštěvníky zavřená.
2

Čí bude rozhledna na Špičáku? Majitel ji nabídl městu ke koupi

Nový Bor dál sní o vítězství. Nestačil na Velvary

Nový Bor - Novoborští fotbalisté hostili silný tým Velvar, který se v případě výhry mohl dostat do čela divizní tabulky.

ANKETA: Zrušili byste zákaz kouření v restauracích?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Omezili byste pracovní týden z pěti dnů na čtyři?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení