Obce ležící v lokalitě Ralska patří podle Strategie regionálního rozvoje ČR 2021+ mezi takzvaná hospodářsky a sociálně ohrožená území.

„Dali jsme si za cíl do konce srpna navštívit všechny obce a klíčové aktéry na území bývalého vojenského prostoru. Cílem těchto návštěv je získat cenné informace o problémech v území, které se zpracují do chystané studie a následně využijí pro připravovaný dotační titul od Ministerstva pro místní rozvoj na podporu projektové přípravy. Komunikace v území je velmi důležitá, jelikož ne všechno lze zjistit od stolu, a proto jsme zvolili tento postup,“ uvedl Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro hospodářský a regionální rozvoj, evropské projekty, územní plánování a rozvoj venkova.

Individuální jednání se již uskutečnila v Novinách pod Ralskem, Bezdězu, Osečné, Bělé pod Bezdězem, Mukařově, Hamru na Jezeře, Mimoni, Stráži pod Ralskem, Provodíně, Doksech, a také se státním podnikem Vojenské lesy a statky ČR a Krajskou správou silnic Libereckého kraje.

Návštěvy v jednotlivých obcích na území Libereckého a Středočeského kraje ukázaly, že každá z nich má specifické požadavky a potřeby pro svůj rozvoj. Celostátně zacílené dotační výzvy však často nedokážou tuto různorodost efektivně postihnout. Řešením mohou být tematicky nebo územně specifické výzvy, které se soustředí na konkrétní potřeby jednotlivých oblastí. Právě proto se zpracovávají studie zaměřené na analýzu a řešení konkrétních problémů daného území.

Mezi důležité požadavky, které na jednáních zazněly, patří mimo jiné rekonstrukce, zateplení a výstavba obecních budov a bytů, rekonstrukce a výstavba technické infrastruktury, budování fotovoltaických systémů nebo rozvoj turistické infrastruktury a rekonstrukce památek.

Obce by uvítaly také podporu při budování chodníků či parkovišť a rekonstrukcích místních komunikací nebo zastávek veřejné dopravy. Požadují i větší podporu na projektovou přípravu a zjednodušení administrativy dotačních výzev z fondů Evropské unie. „Liberecký kraj se dlouhodobě snaží mít co nejjednodušší a administrativně nenáročné krajské dotační výzvy, což nám obce potvrzují,“ dodal Jiří Ulvr.

Studie by měla být dokončena během podzimu, následně poputuje na Ministerstvo pro místní rozvoj. Jedná se již o pátou studii, kterou na svém území kraj zpracovává. Obdobné dokumenty již vznikly pro Frýdlantsko, Tanvaldsko, Novoborsko a Semilsko.

Mohlo by vás zajímat: Mimoňské koupaliště: Gril zničili lidé, do roka zmizí nedodělky. Tobogán nebude

Mimoňské koupaliště: Gril zničili lidé, říká starosta a vysvětluje nedodělky | Video: Ladislava Sdrzallek