VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Realitní kanceláře neříkají v inzerátech vždy jen pravdu

Českolipsko - prodávají například i stavební parceli, na kterých se ve skutečnosti vůbec stavět nedá

20.8.2008 3
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Českolipské realitní kanceláře ve svých inzerátech neříkají v mnoha případech svým potenciálním zákazníkům úplnou pravdu.
Hezky nafocené byty, do kterých ve skutečnosti zatéká či krásně popsané pozemky na ideálním místě, vedle nichž se nachází například skládka či frekventovaná silnice, není tak velký problém.
To jsou věci, o kterých se kupující může přesvědčit na vlastní oči. Horší je to pak s informacemi, které na první pohled tak zřejmé nejsou.
Typickým příkladem jsou inzeráty na prodej stavebních parcel v Sosnové u České Lípy, kde realitní kancelář uvádí, že všechny inženýrské sítě jsou v dosahu. Ty tam skutečně jsou. Elektřina, voda i kanalizace.
Co však realitní kancelář už opomněla uvést, je fakt, že na kanalizaci se kupující dlouhou dobu nebude moci připojit a stavba se mu tak prodraží o desítky tisíc za septik. Čistička odpadních vod, do které je místní kanalizace svedena, totiž překročila svoji kapacitu a další kanalizační přípojky už společnost SČVK nepovolí. Řešením je zrušení čističky a čerpadlo, které odpadní vodu přečerpá do dostatečně kapacitní čističky v Dubici. Kdy se tak opravdu stane, nevědí ale ani ve společnosti Severočeská vodárenská, která kanalizaci vlastní.
„Akce je ve fázi projektové přípravy. Momentálně čekáme na vydání územního rozhodnutí, pak se bude řešit stavební povolení,“ vysvětluje mluvčí SVS společnosti Dagmar Haltmarová.

Dodává, že právě to je důvodem, že nemůže v současnosti ani odhadnout, kdy dojde k samotné realizaci. Nedostatečná informovanost v tomto případě může přijít kupujícího na desítky tisíc.

Jsou ale i horší případy. V Okrouhlé u Nového Boru nabízí různé realitní kanceláře pozemek na výstavbu rodinného domu za více než tři čtvrtě milionu korun. Na nabízeném pozemku však rodinný dům vyrůst nemůže.
„Parcela je to sice hezká, ale územní plán tam s výstavbou rodinného domu nepočítá. Pozemek je těsně u lesa a na takovém by obec povolila maximálně malou rekreační chatku. Rodinný dům v žádném případě,“ říká starosta Okrouhlé Jiří Vosecký.
Všechny informace o pozemcích by si tak lidé měli raději zjistit dopředu a nekupovat zajíce v pytli.
„Občané se samozřejmě mohou v těchto záležitostech obracet na místní městský úřad. Informace jim podají pracovníci stavebního úřadu. Podrobnější informace k územnímu plánu poté získají také na oddělení úřadu územního plánování odboru rozvoje, majetku a investic,“ radí mluvčí českolipského městského úřadu Kateřina Amrichová.
Podle jejích slov se tak ve většině případech děje. Čas od času se ale objeví i takové případy, že někdo pozemek skutečně koupí a teprve posléze se od úřadu dozví, že na něm nelze stavět.
V takovém případě pak musí lidé doufat ve změnu územního plánu, která se může táhnout mnoho měsíců nebo nemusí přijít vůbec.
„Pokud záměr investora není v souladu s územně plánovací dokumentací, může podat návrh na pořízení změny územního plánu. Při pořizování změny územních plánů se postupuje obdobně jako při pořizování územních plánů. Návrh a posouzení vhodnosti pak posuzuje zastupitelstvo města,“ vysvětluje Kateřina Amrichová na závěr.

Autor: Petr Jeník

20.8.2008 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V českolipském muzeu se v pátek křtila Zlatá kniha českých pohádek.
9

OBRAZEM: Novou knihu pohádek pokřtila herečka Sandra Nováková

Českolipský deník.

KRÁTCE: Řidič nadýchal 2,5 promile. Nové hřiště se těší oblibě

OBRAZEM: Právě jsme se narodili - miminka 42. týdne 2017

Česká Lípa - Miminka narozená v uplynulém týdnu. K blahopřání všem šťastným rodičům se připojuje i redakce českolipského Deníku.

Mám opravdu strach, co z toho vzejde, říká poslanec Horáček

Liberecký kraj – Tři současní poslanci skončí. U Starostů i Pirátů zamíchalo pořadím kroužkování. Atmosféru  ve volebních štábech i reakce krajských lídrů shrnují  slova: Radost, obavy a  zklamání.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Českolipsko, Liberecký kraj - Některé z plánovaných změn jízdních řádů vlaků a autobusů se setkaly s kritikou. Dotknou se i oblíbených turistických destinací.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

Česká Lípa /ROZHOVOR/ - Novinkou letošního ročníku MHF Lípa Musica je umělecká garance.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení