„Rád bych prostřednictvím vašeho Deníku sdělil všem, kteří posílají peníze na účty finančního úřadu, že od 1. listopadu 2009 dochází k zásadní změně okamžiku zaplacení daně. Kdo tuto změnu nezaznamená, prodraží se mu daně o několikadenní úroky z prodlení,“ upozorňuje ředitel Finančního úřadu v České Lípě Vladimír Jonák.

Zákon číslo 285/2009 Sb. zákonů, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o platebním styku, mění zákon o správě daní a poplatků v § 59.

„Zatímco ještě do 31. října tohoto roku platí, že dnem platby je u bezhotovostních plateb den, kdy platba byla odepsána z účtu platícího, od 1. listopadu tohoto roku se stává dnem platby den, kdy platba byla připsána na účet správce daně v bance, která je pro správce daně poskytovatelem platebních služeb. Pokud pošlete peníze složenkou, nebude, jako dosud, dnem platby okamžik odevzdání složenky k poštovní přepravě na poště, ale opět okamžik připsání částky na účet správce daně,“ zdůrazňuje ředitel Finančního úřadu.

Ptáme se, jaké by mohlo mít zpoždění důsledky? „V současné době trvá převod mezi bankami a připsání částky na účet správce daně jeden až tři dny, u poštovní poukázky bývá i delší lhůta. Řada firem má nastavené fixní termíny převodu plateb za zálohy na daň, a tam by to již mohly být významné částky z prodlení. Úrok z prodlení se odvíjí od reposazby ČNB zvýšené o čtrnáct procentních bodů vyhlašované ČNB na určité období,“ vysvětluje Vladimír Jonák.

Daňoví poradci informují klienty

„O této změně jsem se dozvěděl víceméně náhodou, z novin,“ odpověděl na otázku Deníku Vladimír Vladimirov. Daňový poradce Radoslav Vyčítal říká: „Dozvěděl jsem se o změně z vývěsky na finančním úřadu, pak přišlo upozornění z komory daňových poradců.“

Odborníci jsou tedy s touto změnou seznámeni, ale menší podnikatelé, kteří nevyužívají služeb daňových poradců a nesledují pravidelně změny, by mohli mít problémy. „I my jsme svým klientům rozesílali informaci o této změně, protože se o ní spousta lidí nedozví,“ potvrdil Radoslav Vyčítal.